Wielu wydawać by się mogło, że wyprawa w Bieszczady z psem jest niemożliwa. Jest to błędne przekonanie, ponieważ wielu posiadaczy czworonogów co roku wybiera się z nimi w te góry. Bieszczady są jednym z lepiej przystosowanych destynacji do podróżowania z psem. Wynika to z tego, że miejsce to charakteryzują puste przestrzenie, dzika przyroda oraz wolność. Innymi słowy, to najlepsze miejsce na długie spacery lasami lub łąkami. Rodzi się pytanie czy wolno wędrować w Bieszczadach z psem? Jak powinno wyglądać przygotowanie zwierzęcia do wyjazdu? Które miejsca są warte odwiedzenia z czworonogiem?
Wielu właścicieli zastanawia się nad tym, czy można wybrać się na wyjazd w Bieszczady z psem? Bieszczadzki Park Narodowy jasno określa, że psom nie wolno przebywać na szlakach turystycznych i ścieżkach przyrodniczych. Wyjątek stanowią odcinki wzdłuż dróg publicznych. Po szlakach i ścieżkach mogą poruszać się psy, asystujące osobom niepełnosprawnym. Obszary w Bieszczadach, które nie są objęte parkiem narodowym mogą być odwiedzane przez zwierzęta i w takie miejsca można wybrać się na spacer z czworonogiem.
W lasach i ścieżkach górskich zaleca się, by zwierzęta trzymane były na smyczy, by nie płoszyły one zwierzyny, zamieszkałej w lesie. Nawet najbardziej wyszkolone psy w kontakcie z osobnikiem innego gatunku mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, stąd nie warto im w takim miejscu ufać i puszczać wolno. Trzeba pamiętać, że odpowiedzialność za poczynania psa ponosi jego właściciel.
Przed wyjazdem w Bieszczady należy dokładnie sprawdzić, w które miejsca można spacerować z psem, a w które nie. Warto też wybrać nocleg, który akceptuje obecność psów. Przed planowanym spacerem należy zabrać dla psa kilka rzeczy. Po pierwsze nie można zapomnieć o smyczy. Warto wybrać dość długą smycz, po to, by pies mógł swobodnie penetrować nowe tereny. W trakcie wypraw lepiej sprawdzają się szelki dla psów w porównaniu z obrożą, ponieważ jest to wygodniejsza forma kontroli zwierzaka. Bardzo ważnym przedmiotem jest plecak, w którym mieścić się będzie woda dla psa, puszka z karmą i miska. Najbardziej praktyczne okazują się być miseczki składane. Scyzoryk to kolejna przydatna rzecz w góry, dzięki której chociażby otworzymy puszkę z jedzeniem dla psa. Zimą, niezbędne będzie także okrycie dla psa.
Z psem można się udać bez żadnych problemów na masyw Wysokiego działu, Łopiennika, Okrąglika, Jasła, Otrytu czy okolic Dwernika Kamienia oraz Magury Stuposiańskiej i innych. Psy, które nie lubią trudnych wypraw chętnie wybiorą spacery w okolice Jeziora Solińskiego, doliny Sanu i wiele innych pięknych i dzikich miejsc z dala od ludzi. Z psem zaleca się również wyprawy w tereny Hulskiego, Krywego, Tworylnego, Terki, Studennego, Paniszczów, Sokołowej Woli, Lipia, Bystrego i Michniowca. To zupełnie niestrome i nietrudne wyprawy dla psów. Charakteryzują się tym, że są dość długie.