Popularne style wnętrzarskie

Aleksandra Żółtek 25-01-2021

Każdy kto choć raz stał przed wyborem mebli/kolorystyki do pokoju/mieszkania z pewnością zastanawiał się w jakim stylu chcemy urządzić własne wnętrza. Nie dla wszystkich jest to tak oczywiste jak dla większości projektantów, dlatego warto przypomnieć sobie jakie cechy charakterystyczne wyróżniają popularne wnętrzarskie style. Oto kilka przykładów.

Styl skandynawski

To bardzo często wykorzystywany styl do aranżowania współczesnych domów i mieszkań. Charakteryzują go jasne barwy, prostota, uniwersalność oraz przywiązanie do natury. Do tego stylu będą należały delikatne drewniane stoły, szafki albo stoliki kawowe o geometrycznej budowie. Oprócz jasnego drewna styl ten wykorzystuje także chromowaną stal i plastik o podwyższonej jakości. Wśród kolorów prym wiodą biel, szarość i czernie przełamane ecru, zielenią oraz błękitem. Najważniejsze jest naturalne światło, tak więc okna powinny być odsłonięte.

Styl prowansalski

Ten styl przede wszystkim kojarzy się z lawendą, której towarzyszą pastelowe barwy różu, błękitu, żółci, fioletu czy też zieleni. Istotne znaczenie odgrywa także biel. Kluczową rolę odgrywają naturalne materiały, drewno i kamień, które są wizytówką prowansalskich domów.

Popularne style wnętrzarskie

Styl retro

Ten trend wyróżniają wyraźne kolory od mocnych pomarańczy, błękity, czerwienie i żółcie w zestawieniu z szarościami i beżami. Pięknie się prezentują na tkaninach i materiałach w stylu retro takich jak welur czy plusz. Z dodatkiem stylizowanych sprzętów nadadzą wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Styl shabby chic

Ten styl charakteryzuje niedoskonałość. Shabby chic to tzw. sfatygowany szyk. Inspirowany jest wiejskimi domkami z Francji czy Wielkiej Brytanii. Tego typu wnętrza wypełnione są sprzętami o wyraźnych śladach użytkowania. Króluje tutaj pożółkła biel, beże, blade róże oraz błękity z doskonałym połączeniem stylowych dodatków.  

Styl rustykalny

To inaczej styl ludowy, gdzie na pierwszym planie widoczne jest drewno o ludowych prostych formach. W wyposażeniu znajdują się kredensy, komody i szafy z lustrami. Dominujące są tutaj kolor brązowy i beżowy w połączeniu z bielą.

 

Czytaj kolejny

Zmiany po Brexicie