Co warto wiedzieć na temat podłączania zmywarki?

Aleksandra Kowalska 13-05-2020

Pamiętajmy, że aby podłączyć zmywarkę nie trzeba wcale korzystać z usług fachowca, można, bowiem dokonać tego samodzielnie. Podłączenie zmywarki nie jest, aż tak trudnym zadaniem jak by się mogło wydawać, warto jednak wcześniej zasięgnąć informacji jak zrobić to w sposób prawidłowy i co najważniejsze bezpieczny.

Jak podłączyć zmywarkę do podejścia wodnego?

Aby podłączyć zmywarkę należy zamontować podejścia wodne i kanalizacyjne. Pamiętajmy, że musi zostać zapewniony do nich łatwy dostęp, dlatego zwyczaj montuje się je obok zmywarki lub za nią. Woda, która będzie doprowadzana do zmywarki powinna mieć taką samą jakość jak ta, która przeznaczona jest do picia. Wodę do zmywarki zazwyczaj doprowadza się z baterii zlewozmywakowej, do większości urządzeń wymagana jest tylko zimna woda. Ścieki najprościej odprowadzić do syfonu zlewozmywaka. Elementy, które będą nam potrzebne w przypadku podłączenia zmywarki do podejść wodnego i kanalizacyjnego to: węże odprowadzające i doprowadzające wodę (zazwyczaj są w standardowym wyposażeniu zmywarki), trójdrogowy zawór czerpalny 1”, uszczelki i elementy syfonu zlewozmywakowego z bocznym połączeniem oraz przedłużka 1”. Podłączenie zmywarki do instalacji wodnej należy rozpocząć od zakręcenia głównego zaworu wodociągowego. Następna czynność to zdemontowanie baterii. Na przewód ciepłej wody wkręcamy przedłużkę, a na przewodzie zimnej wody montujemy trójdrogowy zawór czerpalny. Na koniec z powrotem zakładamy zdjętą uprzednio baterię, a wąż zaworu przymocowujemy do zaworu czerpalnego. Aby brudna woda bez problemu trafia do syfonu zlewozmywakowego należy wąż ściekowy ze zmywarki nasadzić na kształtkę z bocznym podłączeniem, (którą montujemy w miejsce kształtki górnej), a następnie ścisnąć go cybantem.

Co warto wiedzieć na temat podłączania zmywarki?

Jak podłączyć zmywarkę do prądu?

Pamiętajmy, że zmywarkę można podłączyć tylko i wyłącznie do gniazda uziemionego, które posiada bolec ochronny. Takie gniazdko powinno być również bryzgoszczelne. Gniazdo najlepiej umieścić pod batem kuchennym, w odległości nie mniejszej niż 60 cm od punktu poboru wody. Należy także mieć na uwadze to, że zmywarkę zasila się napięciem 220 V.