Pierwsze spotkanie z ekspertem kredytowym

Monika Majewska 10-08-2020

Znalezienie kredytu spełniającego oczekiwania konsumenta jest procesem czasochłonnym i długotrwałym. Porównywanie ofert bankowych, przeliczanie najkorzystniejszych propozycji, wreszcie wyliczanie zdolności kredytowej i zawiły język sektora finansowego mogą wprawić w zakłopotanie. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doradcy kredytowego. Jak przygotować się do pierwszej rozmowy i jakie dokumenty ze sobą zabrać?

Rozwiewając wątpliwości

Doradcą w dziedzinie kredytów nie może być osoba, która ma za sobą wyłącznie lekturę uzupełniającą podstawy finansów lub przeciętny kurs. Stanowisko eksperta kredytowego otrzymuje osoba, która uzyskała zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego – taki wymóg reguluje ustawa o kredycie hipotecznym, która weszła w życie w 2017 roku. Osoba pełniąca funkcję eksperta ds. finansów musi zarejestrować się w rejestrze doradców i regularnie uiszczać składkę.

Najważniejsze dokumenty

Pierwsze spotkanie z doradcą finansowym będzie polegać na przedstawieniu swoich oczekiwań. W trakcie rozmowy przedstawiciel placówki wyliczy również zdolność kredytową, dlatego przed wizytą najlepiej przygotować niezbędne dokumenty.

Wysokość zarobków to najistotniejsza kwestia, warto mieć zatem przy sobie aktualną umowę o pracę, a w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowy zlecenie lub o dzieło – PIT za poprzedni rok oraz wyciągi z banku z ostatnich sześciu miesięcy. Jeśli kredytobiorca ma na oku konkretną nieruchomość, dobrze mieć numer jej księgi wieczystej. Z kolei gdy celem jest nieruchomość z rynku pierwotnego, należy posiadać projekt umowy z deweloperem oraz harmonogram płatności. Niezbędne będzie również zestawienie miesięcznych wydatków wraz z wykazem aktualnych zobowiązań.

Pierwsze spotkanie z ekspertem kredytowym

O co pytać doradcę kredytowego?

Ekspert kredytowy jest pośrednikiem pomiędzy konsumentem a bankiem. Jego zadaniem jest przetłumaczyć niezrozumiałe zwroty i przekazać wiedzę klientom w przystępny sposób. Podczas pierwszego spotkania z doradcą warto zainteresować się jego dotychczasowymi dokonaniami i przekonać się, czy wiedza faktycznie przekazywana jest w sposób przyjemny i zrozumiały. Z pewnością warto zapytać, jak będzie przebiegać procedura kredytowa w odniesieniu do indywidualnych predyspozycji, czego można się spodziewać na drodze do uzyskania kredytu i co można zrobić, by taką procedurę maksymalnie usprawnić.

Ile kosztuje usługa?

Coraz częściej usługi doradców kredytowych są bezpłatne. Wynagrodzenie eksperta opiera się na prowizji, jaką bank udziela w zamian za zawarcie umowy kredytowej. Jest to dobra wiadomość dla przyszłych kredytobiorców, którzy w takiej sytuacji nie odczują kolejnych wydatków, a w ramach współpracy uzyskają solidną wiedzę i wachlarz korzystnych ofert bankowych. Eksperci kredytowi sprawnie operują propozycjami banków i są w stanie negocjować atrakcyjne warunki kredytowania mając na uwadze interesy konsumenta. Solidnie przeprowadzona transakcja to nie tylko oszczędności, lecz również mniejszy stres dla przyszłych kredytobiorców.

Partnerem materiału jest https://sprawdzonydoradca.pl/miasto/59-lodz.