Jak zablokować numer telefonu?

Dominik Gąska 16-06-2020

Bywają sytuacje, gdy nieustannie ktoś próbuje się z nami skontaktować? Najczęściej telefony te pochodzą od natarczywych telemarketerów, sprzedawcy czy rzadziej różnych stalkerów. W takich sytuacjach na myśl przychodzi pytanie: jak zablokować numer telefonu? By uwolnić się na dobre od nękających nas połączeń, których nie mamy ochoty podejmować. Jak zatem tego dokonać, by cieszyć się spokojem i pełną swobodą?

Kilka czynników odpowiadających za to jak zablokować numer telefonu

To jak zablokować numer telefonu zależy od kilku czynników. Jest to uzależnione nie jak wielu może sądzić od modelu telefonu, ale od zainstalowanego systemu operacyjnego (czy jest to np. system Android czy iOS) oraz operatora, z którego usług aktualnie korzystamy. Warto wiedzieć jakie kroki poczynić, by raz na zawsze uporać się z problemem ciągłego dzwoniącego telefonu.

Kontakt z własnym operatorem

Statystki jasno pokazują, że problem natrętnych telefonów dotyka sporą część społeczeństwa Polskiego. Nękające połączenia wywołują często złość, frustrację, a czasem nawet i strach. Niektórzy często w takiej sytuacji boją się swobodnie korzystać z własnego telefonu. Całe szczęście nie jesteśmy bezradni w takim momencie i wyciszanie telefonu czy odrzucanie połączeń nie są jedynymi sposobami na poradzenie sobie z tą niedogodnością. Jedną z możliwości jest blokada połączeń, przychodzących z numerów zastrzeżonych. Wystarczy skontaktować się z operatorem i uruchomić usługę ACR, korzystanie z takiej usługi jest zwykle bezpłatne. Osoba, którą zablokowano w taki sposób otrzymuje informację o treści „Abonent, którego numer wybrałeś, nie przyjmuje połączeń z numerów zastrzeżonych. Jeżeli chcesz się z nim połączyć, włącz prezentację numeru”. Aktywacja jak i dezaktywacja tej usługi jest dokonywana w taki sam sposób.

Jak zablokować numer telefonu?

Blokowanie za pomocą Google Play

Osoby, które posiadają telefon działający w oparciu o system Android mogą wykorzystać aplikacje, znajdujące się w Google Play. Korzystanie z nich jest zupełnie bezpłatne. Nie tylko skupiają się na odrzucaniu połączeń, ale także i wiadomości.

Niektóre telefony posiadają wewnętrzne funkcje, które blokują dane numery. Wystarczy tylko wejść w ustawienia i zweryfikować czy nasz telefon posiada taką opcję. Polega na tym, że dodaje numer do czarnej listy, a gdy nie posiadamy pełnego numeru ma ona możliwość także zablokowania połączeń, które zaczynają się od określonych cyfr.

Blokada w systemach iOS

Posiadacze iPhonów mają w swych telefonach wbudowaną opcję systemową „Blokuj numer”. Dzięki niej nie trzeba szukać blokad wśród aplikacji czy operatorów. Wystarczy tylko zaznaczyć odpowiedni numer z listy ostatnich kontaktów, wejść w symbol informacji i wybrać „Zablokuj numer”. Podobne postępowanie działa w wiadomościach oraz na „Face Time”.

Skorzystanie z jednej wspomnianej możliwości pozwoli raz na zawsze uporać się z natarczywymi numerami i cieszyć się spokojem i pełnym komfortem podczas korzystania z własnego smartfonu. Wystarczy wybrać tylko jedną odpowiednią opcję dla siebie.