Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistość w przemyśle

Lucjan Mrożek 04-09-2020

AR czyli rozszerzona rzeczywistość to specjalna technologia, która co chwilę wkrada się w nowe dziedziny. Jedną z nich jest przemysł, gdzie jej zastosowanie wpłynie bardzo rewolucyjnie na procesy produkcyjne, serwisowanie maszyn, logistykę oraz szkolenia kadrowe. Wdrożenie AR nie odbywa się tylko przez specjalistyczne okulary, może następować to także przez smartfony oraz tablety.

Rozszerzona rzeczywistość w przemyśle

Dzięki AR dodatkowe treści mogą być prezentowane za pośrednictwem tekstu, obrazu, filmu czy animowanego modelu 3D w otoczeniu realnego środowiska. Dzięki szybkiemu rozwojowi rozszerzona rzeczywistość będzie służyć nie tylko do kwestii marketingowych, ale także do optymalizacji konkretnych procesów wewnętrznych. Mówi się, że AR dokona ogromnego przewrotu w przemyśle.

AR w przemyśle głównie wykorzystywana jest po to, by dokonać wzrostu wydajności i zmniejszyć koszty operacyjne. Badania pokazują, że przedsiębiorstwa przemysłowe, które wdrożyły ją po to, by usprawnić procesy projektowania, produkcji, serwisowania oraz szkoleń. Firmy, które już miały z nią do czynienia jasno podkreślają, że zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości wpłynęło na wydajność i jakość pracy, a nastąpiła redukcja kosztów szkolenia, dzięki precyzyjniejszemu przepływowi wiedzy między osobami zatrudnionymi.

Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistość w przemyśle

Przykład zastosowania AR w formie szkolenia

Rozszerzona rzeczywistość została wykorzystana w formie szkolenia z montażu dla branży motoryzacyjnej. Nowy model samochodu zawsze wiąże się z przeszkoleniem pracowników z zakresu jego montażu. Tradycyjne szkolenia pochłaniają dużo czasu oraz pieniędzy. Dzięki AR proces ten może zostać znacznie usprawniony. Chodzi o szkolenie zgodne z technologią AR. Pewna firma znanych w Polsce samochodów skorzystała z aplikacji szkoleniowej opracowanej przez Capgemini, która wykorzystywała okulary HoloLens oraz tablety Surface Pro. Dzięki tym narzędziom pracownicy zostali przeszkoleni z montażu deski rozdzielczej za pomocą wizualnych wskazówek, które ukazywały się na okularach AR. Takie szkolenie dzieli się na 3 obszary. Pierwszy z nich to nauka, w której pracownik zapoznaje się z dokładnymi krokami montażu i zapoznaje się z animacjami modeli 3D. Kolejny obszar to interaktywne nauczanie, gdzie osoba szkolona może samodzielnie spróbować swoich sił i dokonać samodzielnego montażu za pomocą gestów dłoni. Ostatni etap to egzamin, podczas którego uczestnik szkolenia ma możliwość dokonać procesu montażu, a jego instruktor po nim ma możliwość zapoznania się z wynikami i dokonać odpowiedniej ich interpretacji. Technologia ta pozwala na szkolenie w jednym momencie kilka osób, a dokładnie cztery osoby.

Rozszerzona rzeczywistość jest istotnym wsparciem także w procesie logistycznym. Technologia oparta na AR wspiera pracę magazyniera w odpowiednim ułożeniu paczek na palecie, za co odpowiadają wyniki, które powstały w procesie optymalizacji. Odbywa się to przy pomocy okularów oraz tabletu do AR. Magazynier za ich pomocą widzi trójwymiarowe wizualizacje paczek w miejscach, w których powinny się znajdować.