Remontowanie podziemnych kanalizacji – co warto o nich wiedzieć?

Szymon Ostrowski 23-09-2021

Wszystko na świecie posiada swoją określoną żywotność i prędzej czy później się psuje. Rzeczy stworzonych przez człowieka również to dotyczy i nie ma co ukrywać, że od czasu do czasu konieczna jest renowacja. Przejdźmy jednak do konkretów. Stary rurociąg osadzony głęboko pod ziemią zaczyna szwankować i częściowo przepuszcza na zewnątrz czynnik przez niego przepływający. Tak samo działa to w drugą stronę. Szczelina coraz bardziej się poszerza i musimy zacząć działać.  

W wielu przypadkach konieczna będzie wymiana całego rurociągu, ponieważ nie jest on dzielony i wymiana jednego elementu okaże się zbędna. Istnieje kilka sposobów, którymi można wykonać tego typu renowacje bez większych problemów. 

Renowacje wykopowe 

Pomimo stopniowego odchodzenia od tej metody, wciąż posiada ona spore grono swoich wielbicieli. Wykopowa wymiana rurociągu to nic innego jak postawienie szeregu koparek mających na celu rozkopanie przestrzeni, w której znajduje się rurociąg, a następnie wyciągnięcie starych i umieszczenie nowych fragmentów instalacji. 

Tego typu metody zaleca się wykonywać dla naprawdę kolosalnych średnic rurociągów, w których nie istnieje możliwość skorzystania z innych sposobów. Nie ma co ukrywać, że sam proces rozkopu zabiera sporo cennego czasu, a także w przypadku przecinania się z drogą zapewnia wiele dni korków i ruchu wahadłowego.  

Ponadto, wykonywanie prac metodą wykopkową wcale nie jest tańsze od szybszych alternatyw. Należy zwrócić uwagę chociażby na koszty zasilania i eksploatacji koparek, które mają w tym czasie nie lada wyzwanie. 

Remontowanie podziemnych kanalizacji – co warto o nich wiedzieć?  

Bezwykopowa renowacja instalacji podziemnych 

Już po nazwie możemy uznać, że jakie te metody by nie były, z pewnością będą prostsze i szybsze. Brak wykopów pozwala na szybkie wykonanie pracy przez wykonawcę oraz spokój na głowie inwestora. Nie musimy w ten sposób martwić się o zniszczenie ogrodu swojego czy swoich sąsiadów. Podobnie jest w przypadku większych prac w mieście. Ruch w tym wypadku może być lekko utrudniony przez co najwyżej kilka godzin i nikt nie będzie miał nam tego za złe. 

Przejdźmy jednak do tego, na czym w ogóle polega tego typu renowacja rurociągów. Początkowo, starym rurociągiem przepuszcza się drut, który po dostaniu się na drugą stronę jest wzbogacony o głowicę powodującą pękanie oraz już nowy rurociąg. Następnie drut jest wciągany do maszyny co powoduje przebijanie się głowicy przez starą rurę i rozbijanie jej na drobne. Całość jest od razu uzupełniana nowym rurociągiem, przez co nie występuje osuwanie się otworu. 

Metody natryskowe 

Gdy rurociąg ma już swoje lata, ale nie wykazuje żadnych oznak pękania i awarii, zawsze można go ulepszyć bez konieczności jego wymiany. Do tego celu przydaje się specjalna polimerowa powłoka, która po zastygnięciu uszczelnia rury do takiego stopnia, w jakim były w nowości. 

Co ciekawsze, po zastosowaniu tej powłoki wystarczy odczekać jedynie godzinę, aby uzyskała ona pełną twardość, a co za tym idzie, już dzień później można oddać rurociąg do użytku. Zanim jednak zdecydujemy się na naniesienie polimeru, musimy pamiętać o dokładnym przemyciu i wypłukaniu wewnętrznej części rury.