Grzybica stóp to wstydliwy problem, dlatego wiele osób woli nie mówić o tym głośno. Takie postępowanie może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Schorzenie to jest podobne do innych, które po prostu trzeba jak najszybciej wyleczyć. Na samym początku warto zdać się na domowe sposoby, dopiero gdy one zawiodą, jak najbardziej udać się do specjalisty.
Wśród pierwszych objawów grzybicy stóp wyróżnia się nadmiernie przesuszoną i swędzącą, często również piekącą skórę. Niekiedy osoby tym dotknięte postanawiają zignorować te sygnały, zrzucając je na karb dużej aktywności, czy po prostu zmęczenia. Tymczasem już w takich przypadkach warto sięgnąć po ogólnodostępne produkty, na przykład olejek herbaciany i aloes. Ten pierwszy ma działanie przeciwgrzybicze, aby zauważyć efekt powinno się zaaplikować kilka kropel do 3 razy na dobę w zainfekowane miejsce. Po ustąpieniu objawów, terapię powinno się stosować przez około 2 tygodnie. Pomóc może ponadto żel aloesowy, w proporcji 100 mililitrów żelu w stosunku do połowy łyżeczki oleju.
W walce z grzybicą może również pomóc wyciąg z pestek grejpfruta. Wystarczy kilka kropel rozetrzeć w dłoniach i wsmarować w stopy. Czynność warto powtarzać do 2-3 razy w ciągu doby. Nie zaszkodzi również dodawanie kilku kropel do wody, w której pierze się skarpetki. W przypadku wystąpienia grzybicy paznokci pomóc może natomiast mieszanina olejku herbacianego z oliwą z oliwek i nakładać ją na paznokcie, nawet 2 razy na dobę. Do starannego oczyszczania paznokci przydatna jest zwykła szczoteczka do zębów.
W przebiegu grzybicy stóp często pojawia się problem nadmiernie łuszczącego się naskórka. Dlatego regularne przeprowadzanie starannego i dokładnie oczyszczającego peelingu jest bardzo ważne. Skutecznością odznaczają się mąka ryżowa i ocet jabłkowy, tak przygotowaną miksturę wystarczy wmasować w paznokcie i znajdującą się w pobliżu skórę. Zalecana jest oczywiście pełna ostrożność, aby nie spowodować żadnych podrażnień.