Metody spawania i materiały spawalnicze

Aleksandra Zaremba 31-10-2020

Spawanie jest dość skomplikowaną czynnością, która wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz niezbędnych umiejętności manualnych. Praca spawacza jest jednak bardzo potrzebna, nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych spawaczy. Każda osoba, która planuje pracę w tym wymagającym zawodzie, w pierwszej kolejności powinna poznać nowoczesne metody spawania oraz materiały spawalnicze.

Nowoczesne metody spawalnicze

Spawanie ma na celu łączenie ze sobą stopów metali i zasadniczo dzieli się na dwie kategorie – elektryczne i gazowe. Postęp technologiczny dostrzegalny niemal w każdej sferze życia, w tym w szczególności w przemyśle sprawił, że obecna branża spawalnicza jedynie z nazwy przypomina tą, którą była jeszcze kilkanaście lat temu. Pojawiły się bowiem nowe metody, które skutecznie wypierają starsze pozwalając na osiąganie lepszych i dokładniejszych efektów pracy.

Jedną z nowoczesnych metod w dziedzinie spawalnictwa jest metoda tarciowa, która jest stosowana głównie do łączenia aluminium. Nieco przypomina zgrzewanie, różnicą jest natomiast spoina, która jest jednorodna, co pozwala na pełną penetrację brzegów materiału. Inną, coraz popularniejszą metodą jest spawanie laserowe, do którego wykorzystywany jest wysokoenergetyczny laser. Pozwala ona na tworzenie w szybkim tempie spoiny oraz dobrze połączonych konstrukcji.

Do nowoczesnych metod spawania zaliczane jest także spawanie plazmowe. Jego najważniejszą zaletą jest szybkość wykonywania spoiny. Metoda spawania działem elektronowym pozwala natomiast łączyć ze sobą elementy metali, które uzyskują płynność w bardzo wysokich temperaturach oraz spajać te metale, które nie dają się łączyć przy zastosowaniu tradycyjnych metod spawania (w tym miedź i wolfram).

Metody spawania i materiały spawalnicze

Materiały spawalnicze i ich podstawowe rodzaje

Skuteczność spawania, bez względu na wybraną metodę, jest silnie uzależniona od prawidłowego doboru materiałów spawalniczych. To właśnie one odpowiadają bowiem na wytworzenie solidnej spoiny. Materiały spawalnicze dzielimy zasadniczo na trzy kategorie – elektrody, druty spawalnicze oraz pręty. Każde z nich posiada konkretne właściwości oraz dobrze sprawdza się do stosowania wraz z konkretną metodą spawania.

I tak, elektrody otulone są idealne do spawania łukiem elektrycznym, elektrody rutylowe z kolei doskonale sprawdzają się do spawania stali, a pręty są najczęściej stosowane do spawania metodą TIG. Druty i pręty są także często stosowane do spawania gazowego. Ostatnie materiały spawalnicze, czyli druty są przystosowane do spawania metodami MIG i MAG. Obie metody różnią się przeznaczeniem i sposobem działania.

W metodzie MIG stosowane są gazy chemicznie obojętne, takie jak argon czy hel, które są wykorzystywane do spawania metali nieżelaznych oraz ich stopów. Metoda MAG natomiast korzysta z tlenu lub dwutlenku węgla i jest wykorzystywana w procesie spawania stali. Wybór drutu uzależniony jest ponadto od pozycji spawania, a przede wszystkim – od grubości materiału spawanego. Zasada jest prosta: im grubszy jest materiał, który chcemy łączyć, tym większą średnicę powinien posiadać drut.