Pochodzenie ziaren kawy i wpływ wypalania na jej ostateczny smak

Aleksandra Kowalska 26-05-2020

Wybór kawy jest ogromny, dlatego trudno jednoznacznie zdecydować się na jeden smak. Wyróżnia się ich całe mnóstwo, dlatego konkretny wybór musi być właściwie przemyślany. Na początek warto przeprowadzić wstępną selekcję, a zależnością powinny być poszczególne niuanse różniące od siebie wszystkie rodzaje napoju.

Pochodzenie ziaren kawy i wpływ wypalania na jej ostateczny smak

Selekcja wyboru właściwej kawy

Czynnikiem, od którego powinno się rozpocząć rozważania jest sposób parzenia kawy, a właściwie rodzaju zastosowanego do tego celu urządzenia. W przypadku ekspresu ciśnieniowego, kawiarki lub prasy francuskiej najlepiej wybrać kawę przeznaczoną pod espresso. Wśród jej cech charakterystycznych znajdują się troszkę ciemniejsze ziarna. Po zaparzeniu jest więc bardziej słodka niż tradycyjne odpowiedniki. Kawy dedykowane espresso są produkowane, by miały jak najmocniejszą esencję. Często wymaga to zmieszania kilku rodzajów ziaren, pochodzących z różnych stron świata. Jeżeli sprzętem, w którym parzona będzie kawa jest ekspres przelewowy, drip albo chemex, wówczas rekomenduje się inny rodzaj kawy. Matowe ziarna przybierają nieco jaśniejszy kolor, gdyż tak parzona kawa charakteryzuje się delikatniejszych smakiem.

Znaczenie pochodzenia ziaren kawy

Niektóre kawy mają specyficzne aromaty, na przykład czekoladowe, orzechowe, czy przypominające owoce. Znajomość poszczególnych rodzajów kaw z pewnością pomoże w ostatecznym wyborze. Czasami znajomość regionu, z którego pochodzą dane ziarna nie jest wystarczająco pomocną informacją. Ostateczny aromat zależy bowiem od miejsca upraw, poziomu nasłonecznienia oraz sposobu wypalania ziaren. Ogólna zasada mówi, że dla smakoszy kaw o czekoladowych nutach warto skierować swój wzrok na ziarna pochodzące z Brazylii. Połączenie czekolady ze słodkimi owocami gwarantują kawy uprawiane w Gwatemali, na Kostaryce, czy Nikaragui. Natomiast te, które po zaparzeniu mają smak cytrusów mają swój początek w Etiopii. Pochodzenie ziaren kawy to jedno, drugie to natomiast miejsce jej wypalania. Jest to ostatecznym wyznacznikiem finalnego smaku każdego rodzaju kawy.