Na co warto się zdecydować: wanna czy prysznic?

Paulina Myszkowiak 10-08-2020

Jeśli tylko jest taka możliwość przestrzenna i finansowa najlepiej postawić na wannę i prysznic jednocześnie. Najczęściej w domach jednorodzinnych spotyka się takie rozwiązanie, w którym w łazience parterowej króluje prysznic, a w górnej łazience wanna. Oczywiście nie jest to pewnik. Każdy dostosowuje wybór ten pod kątem własnych preferencji i potrzeb.

Wanna lub prysznic w zależności od indywidualnych potrzeb

Jak już wspomniano to, czy decydujemy się na wannę czy prysznic uwarunkowane jest od indywidualnych potrzeb. Osoby, które lubią się podczas kąpieli wyciszyć, odprężyć, napić wina i poczytać książkę powinny postawić na wannę. To także dla osób, które mają we wskazaniach lekarskich zażywanie kąpieli leczniczych czy regeneracyjnych. Jest ona wygodna także przy mniejszych dzieciach, ponieważ wygodnie możemy skupić się na czynnościach higienicznych i pielęgnacyjnych maluszka. To także doskonałe miejsce do zabaw w trakcie kąpieli jak i nauki samodzielnego mycia się.

Osoby, które lubią zwracać uwagę na środowisko z pewnością wybiorą prysznic. Zdaniem wielu jest to bardziej oszczędne rozwiązanie, pod kątem zużycia wody. Głównie w tym czynniku największe znaczenie ma czas zażywania kąpieli i jak długo ta woda płynie. Badania pokazały, że osoby korzystające z natrysków zwykle dużo czasu poświęcają na ten typ kąpieli. Zwykle kąpią się przez 10 minut zużywając 77 litrów wody, a dla porównania w wannie najczęściej zużywa się około 80 litrów. Jak widać różnica ta jest bardzo niewielka. Niektóre osoby decydują się na prysznic z przekonania, że bardziej higieniczne są tego typu kąpiele, gdyż woda spłukuje brud z ciała. W przypadku wanny człowiek pozostaje w wodzie, ponownie osadzając się na ciele.

Na co warto się zdecydować: wanna czy prysznic?

Co jeszcze warunkuje wybór między wanną a prysznicem?

Oprócz osobistych przekonań często o wyborze między wanną a prysznicem decyduje wielkość pomieszczenia. Wanna z reguły zajmuje najwięcej miejsca w łazience, szczególnie współcześnie popularne wanny wolno stojące. Najczęściej mają szerokość 70 cm i długość na 140-180cm. W przypadku natrysków typowe rozmiary mają 80x80 lub 90x90 cm. Warto przy planowaniu uwzględnić miejsce na otwieranie kabiny, a także na swobodne wytarcie się ręcznikiem i ubranie.