Rodzaje mat akustycznych i ich przeznaczenie

Aleksandra Adamczewska 09-08-2021

Akustyka jest bardzo ważnym czynnikiem, odpowiadającym za wiele kwestii. Często jednak się o niej zapomina, narażając w ten sposób zarówno siebie, jak i wiele innych osób na problemy zdrowotne. Istnieje wiele rodzajów niechcianego dźwięku, który staramy się wygłuszać. Pierwszym z nich jest niesłyszalny dla ludzkiego ucha szum, który wytwarza się nawet w małych pomieszczeniach i jest obecny niemal wszędzie. Nie zagraża on zdrowiu, gdyż jest to całkowicie normalne zjawisko. Wycisza się go jednak na potrzeby studyjne, dzięki czemu chociażby w radio dźwięk jest czysty. 

Następne dwa rodzaje to te powstające wewnątrz dużego pomieszczenia oraz szum wywoływany od zewnątrz. Przykłady takich hałasów będziemy mogli znaleźć poniżej. Do każdego przeznaczenia, konieczny jest wybór odpowiedniej maty wygłuszającej. Kupując byle co i nie sprawdzając zakresu stosowalności, możemy narazić się na więcej szkody, niż pożytku. 

Maty z włókien poliestrowych 

Ten typ sprawdzi się zarówno w wyciszaniu czynników pochodzących ze środka, jak i z otoczenia. Głównym jego zastosowaniem jest jednak wyciszanie maszyn przemysłowych. Obklejanie obudów takich urządzeń powoduje częściowe zatrzymanie dźwięku i w dużej mierze redukuje poziom hałasu w budynku. W przypadku mat z włókien poliestrowych, posiadamy dwa ich rodzaje. Pierwszym z nich jest czysta mata, a drugim ta posiadająca dodatek w postaci oklejenia folią aluminiową. 

Produkty te są określane jako hydrofobowe. Oznacza to, że dzięki procesowi ich udoskonalania, zyskują właściwości wodoodporne i nie gniją. Są również uodpornione na gwałtowne zmiany temperatury i promieniowanie UV. Można wyciszać nimi również takie środki transportu, jak koleje lub niekiedy samochody użytkowe. 

Rodzaje mat akustycznych i ich przeznaczenie  

Maty z żywicy melaminowej 

Te materiały są z reguły najczęściej stosowane do wygłuszania w przemyśle oraz transporcie. Kluczem doboru jest jednak ich odpowiedni kształt oraz właściwości powstałe w wyniku produkcji. Ze względu na swoją trudnopalność oraz odporność na wodę i środki chemiczne, maty te umieszczane są na ścianach hal przemysłowych. Działanie to w dużej mierze redukuje hałas i sprawia, że osobom zatrudnionym na takiej hali będzie zdecydowanie lżej.  

Materiały te świetnie pochłaniają i rozbijają dźwięk, co jest chyba najistotniejsze w tym wszystkim. Istotny jest jednak dobór kształtu. Aby profesjonalna mata dźwiękochłonna spełniała swoją rolę, konieczne jest dopilnowanie wszystkiego. Na ściany najlepszy okaże się kształt wystających ostrosłupów, który świetnie rozbija i wchłania dźwięk z hali, nie powodując przy tym echa. Ważny jest również dobór grubości, ale to już zadanie głównie dla akustyka. 

Wyciszenia bitumiczne 

Maty akustyczne wykonane z materiałów bitumicznych stosuje się głównie w formie folii samoprzylepnej. Służą one do obklejania głównie instalacji HVAC oraz redukują drgania różnego rodzaju blach. Można obkleić sobie nią chociażby blaszane parapety od spodu i przekonamy się wtedy, jak dużą redukcję hałasu gwarantuje nam ten materiał.  

Można wyciszać nią również bramy garażowe, windy czy ścianki działowe. Są bardzo cienkie, gdyż ich grubość nie przekracza 3mm.