Zwiedzanie Krakowa podczas dwudniowej wycieczki

Paweł Orłowski 08-11-2021

Kraków jest bogaty w atrakcje, dlatego planując weekendowy wyjazd do stolicy Małopolski wypada zastanowić się nad najbardziej interesującymi obiektami. Na liście mogą się znaleźć zarówno doskonale znane wszystkim zabytki, jak i te, o których wiedzą tylko mieszkańcy.

Zwiedzanie Krakowa podczas dwudniowej wycieczki

Zwiedzanie Krakowa w weekend

Zdaniem wielu turystów zwiedzanie Krakowaa powinno rozpocząć się od Starego Miasta, należy przygotować się na niemały tłok i gwarność. Wynika to z faktu, że znajdują się tam największe skarby architektury, historii oraz tradycji i kultury. Podczas zwiedzania można wejść do licznych restauracji, kawiarni oraz ogródków piwnych – posiłek i odpoczynek są jak najbardziej wskazane. Sztandarową atrakcją Krakowa jest oczywiście siedziba władców polskich na Wawelu, nie można jej pominąć. Jest to miejsce określające tożsamość Polaków i stanowi jeden z wielu najważniejszych symboli narodowych i kulturowych. Kolejnym punktem może być stara dzielnica żydowska – Kazimierz – panujący tam niezwykle wyjątkowy klimat  odzwierciedla się najlepiej obecnością roześmianych ludzi, przy okazji można udać się na spacer nad Wisłę. Dwa powyżej wskazane punkty na mapie Krakowa mogą zająć cały dzień, tyle w zupełności wystarczy, aby dobrze przyjrzeć się wszystkim budynkom i docenić piękno w każdej z tych lokalizacji. Zwiedzanie może odbywać się we własnym zakresie, jednak chcąc dokładniej poznać zarysy historyczne, warto lepiej zastanowić się nad skorzystaniem z usług przewodników. Z uwagi na swoje doświadczenie mogą być najlepszym źródłem niezbędnej wiedzy.

Piękno Starego Miasta w Krakowie

Zwiedzanie Krakowa jest bardzo czasochłonne, dlatego niezbędne jest stworzenie dokładnego planu na każdy dzień. Pierwszą atrakcją, którą mija się w drodze z Dworca Głównego na Stare Miasto jest Barbakan – jeden z najbardziej cennych zabytków z kategorii architektury. W dawnych czasach był otoczony głęboką fosą, która połączona była systemem mostów i śluz, a zadaniem budowli była obrona Bramy Floriańskiej. Obecnie w Barbakanie można odwiedzić Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, odbywają się tam imprezy kulturalne i sportowe. Tym tropem podąża się do wspomnianej Bramy Floriańskiej – części krakowskiej fortyfikacji rodem z XIII wieku. Najbardziej popularną ulicą Krakowa jest zdecydowanie Floriańska, która prowadzi prosto na Rynek, po obu stronach ulicy zauważa się stare kamienice, których cechami charakterystycznymi są bogate zdobienia. Zwiedzanie Krakowa nie może obejść się bez obecności na Rynku Głównym miasta, ten typowo turystyczny zaułek jest bogaty w zabytki i atrakcje o których nie można zapomnieć. Na pierwszym planie zauważa się oczywiście Kościół Mariacki, świątynia zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i od środka, gdzie Ołtarz Mariacki Wita Stwosza wzbudza ogromny zachwyt. Będąc w Kościele Mariackim powinno się udać na Wieżę Mariacką, z której można zobaczyć całą panoramę Krakowa. Na Rynku Głównym znajdują się ponadto Sukiennice, charakterystyczny długi budynek zajmujący miejsce w ścisłym centrum Rynku.