Do głównych zadań inżyniera produkcji należy nadzór nad procesami produkcyjnymi. Jest on odpowiedzialny za wszelkie analizy występujących problemów oraz dokłada starań w celu ich minimalizacji. Ponadto opracowuje dokumentację, dba o organizowanie szkoleń. Na bieżąco wspomaga produkcję pod względem utrzymania wysokiej jakości, bezpieczeństwa i redukcji kosztów.
Inżynier produkcji to bardzo odpowiedzialne stanowisko, dlatego osoba na nim zatrudniona powinna zdawać sobie z tego sprawę. Samo wykształcenie nie wystarczy, bowiem potrzebne są pewne cechy charakteru i usposobienie. Inżynier produkcji niejednokrotnie stoi na czele całego działu, czyli odpowiada za swoich podwładnych. Musi potrafić wykonywać swoje obowiązki pod presją czasu, a co za tym idzie niezbędny jest wysoki poziom odporności na stres. Pomimo zakończonej edukacji powinien wykazywać się chęcią dalszego poszerzania wiedzy. Wynika to z faktu ciągłego rozwoju branży technologicznej i zmian w niej zachodzącej. Nie da się ukryć, że kluczową kwestią jest ukończenie studiów kierunkowych, jest to absolutną podstawą.
Wybór tego kierunku studiów przez młodych ludzi jest często uzasadniony zarobkami. Początkowy inżynier produkcji może liczyć na wynagrodzenie rzędu 3.000-3.500 złotych miesięcznie. Ale wraz ze zdobywaniem doświadczenia i podnoszeniem kwalifikacji kwota ta wzrasta. Osoby pracujące na tym stanowisku od kilku lat mogą zarobić nawet 8.000 złotych miesięcznie. Oczywiście w innych krajach sumy zarobków są zdecydowanie wyższe. Wybór drogi zawodowej determinują często zainteresowania oraz zapotrzebowanie na rynku pracy. Wiele wskazuje na to, że inżynierowie produkcji nie mają w tym aspekcie większych problemów. Zatrudnienie można znaleźć w biznesie, logistyce i w wielu zakładach produkcyjnych o podobnym profilu działalności. Przed specjalistami otwiera swoje drzwi nawet branża elektroniczna, chociaż wiele zależy od wyboru konkretnej specjalizacji.