Pasek LED od lat kojarzy się ludziom z wystrojem pomieszczeń i kwestiami dekoracyjnymi. Zwykło już mówić, że jest to nieodłączny element wielu pokojów, jeśli chodzi o oświetlenie. Niektórzy również uważają, że rozwiązanie to odchodzi do lamusa, a w jego miejsce wskakują inne odmiany dekoracyjnych opraw czy żarówek. Prawda jest jednak nieco inna. Taśmy ledowe należą do tej grupy wynalazków, których prędko się nie zastąpi.
Inna sprawa, że na bieżąco wprowadzane są jej nowe rodzaje oraz metody montażu w znaczny sposób się od siebie różnią. Dziś liczy się jak najgłębsze ukazanie światła pochodzącego z takiego źródła, przy jak największym ukryciu samej taśmy.
Chyba każdy z nas wie, jak wygląda standardowy pasek LED. Składa się on z modułów, najczęściej osiągających długość 5m, dających się swobodnie ucinać nożyczkami w miejscach do tego wskazanych. Jak to natomiast możliwe, że warstwa elektroniki poddaje się cięciu nożyczkami i swobodnemu zginaniu? To proste. Wszystkie elementy przewodzące prąd są wykonane z elastycznego laminatu, co daje gwarancje dowolnego zginania bez ryzyka złamania.
Dwie warstwy takiego laminatu oddziela równie elastyczna warstwa izolująca. Diody LED są natomiast na tyle małe, że nie ma możliwości ich realnego zginania. Wszystkie taśmy są zgodne ze stopniem ochronności IP20 i spełniają wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Diody spoczywają na warstwie ochronnej oraz są często pokryte powłoką z tworzywa sztucznego. Po drugiej stronie znajduje się dwustronna taśma samoprzylepna, służąca do klejenia paska w profil.
Kupując standardowe zestawy taśm ledowych, otrzymamy pełny pakiet pasków, kontroler i zasilacz do ich podłączenia. Zasilacz jest konieczny do uruchomienia nowoczesnych pasków, gdyż konwertuje on w znaczny sposób napięcie do mniejszych wartości. Standardowa taśma LED pracuje na 12V lub 24V w zależności od rodzaju.
Zasada działania takiego urządzenia jest taka sama, jak w przypadku standardowej żarówki LED. Wszystko opiera się o zjawisko elektroluminescencji. Dioda przekazując elektrony wyłącznie w jedną stronę, gromadzi je na dwóch warstwach, oddzielonych od siebie pewną odległością. Ładunki chcąc przedostać się z jednej strony na drugą, wydzielają nadmiar energii i oddają ją w postaci światła.
Postęp technologiczny dotyczy również urządzeń oświetleniowych. Wiele firm oferuje oświetlenie smart, którym możemy sterować z poziomu naszego telefonu. Nie inaczej jest w przypadku pasków LED. Gotowe zestawy taśm ledowych zawierają zasilacz, w którym zainstalowany jest moduł sterowania. Łącząc się z nim, możemy bez żadnego problemu kontrolować nasze oświetlenie ze smartfona z zainstalowaną aplikacją.
Możliwe jest nie tylko włączanie i wyłączanie zasilania takiemu paskowi, ale również sterowanie jego barwą, odcieniem, a nawet całkowita zmiana koloru. Ponadto, aplikacja posiada możliwość ustawiania automatycznego włączania światła o określonej porze dnia.