Noszenie aparatu na zębach wymaga wielomiesięcznego leczenia ortodontycznego, w trakcie którego należy ściśle przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Niestety urazy to bardzo częsty problem na każdym etapie noszenia aparatu. Jak złagodzić powstałe otarcia, rany i stany zapalne w jamie ustnej?
Jeszcze do niedawna kojarzono aparaty ortodontyczne z młodzieżą, której krzywy zgryz wymagał natychmiastowej korekty. Dziś na aparat decydują się również dorośli, chcąc zapewnić sobie proste zęby, które będą mogli ukazywać w szerokim uśmiechu. Niestety ingerencja w środowisko naturalne jamy ustnej oznacza w większości przypadków nieuniknione problemy. Metalowe elementy aparatu mogą powodować podrażnienia dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej. Na szczęście większość z nich ma charakter przejściowy.
To skuteczny sprzymierzeniec w walce z urazami, jakie powoduje aparat ortodontyczny. Preparat ma właściwości przeciwzapalne i łagodzi ból powstały w wyniku podrażnień. Ważne, aby w jego składzie nie znalazł się alkohol, który może dodatkowo podrażniać ranę. Płyn to tylko jeden z wielu preparatów, które można zakupić w sklepie lub w aptece. Dostępne są także aerozole czy żele o takim samym działaniu.
Ten produkt stanowi niemal podstawę każdego leczenia ortodontycznego. Wosk zazwyczaj przekazuje pacjentowi ortodonta Kraków prowadzący leczenie, lecz można go też zakupić w aptece lub w sklepie medycznym. Wosk należy nakładać na element, który podrażnia dany fragment jamy ustnej. Czynność tę należy powtarzać do momentu całkowitego zagojenia się powstałej rany.
Lecznicze właściwości ziół znane są od wieków. W domowej apteczce nie może zabraknąć szałwii, która wykazuje działanie antybakteryjne, działa przeciwzapalnie i łagodzi ból powodowany przez aparat ortodontyczny. Gojenie przyspieszy płukanka z szałwii – ostudzonym naparem należy płukać jamę ustną kilka razy dziennie. Podobny efekt można uzyskać, stosując płukankę z rumianku. Jeśli podrażnienia powodują silniejszy ból, gotowy napar z rumianku można zamrozić w formie kostek lodu i przykładać w bolącym miejscu.
W ukojeniu bólu skuteczna jest także soda oczyszczona. Usta należy płukać roztworem z 1 szklanki wody oraz 1 łyżeczki sody, 2-3 razy w ciągu dnia. Taka mieszanka działa antyseptycznie, odkażając rany powstałe przy użytkowaniu aparatu.
Za jedną z najczęstszych przyczyn urazów w jamie ustnej uznaje się nieodpowiednie dopasowanie aparatu. Dyskomfort niestety jest nieunikniony – w buzi pojawia się przecież ciało obce, do którego aparat mowy nie został przystosowany. Obtarcia najczęściej powodują metalowe elementy, w tym metalowe druciki, które wystają z aparatu.
W trakcie leczenia aparat będzie zmieniał swoje położenie, co może się spotkać z reakcją ze strony jamy ustnej. Z pomocą przychodzą wówczas odpowiednie akcesoria do higieny jamy ustnej, jak również dobre rady udzielane przez specjalistę.