Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to wirus, który infekuje błony śluzowe i powoduje raka narządów płciowych lub jamy ustnej i gardła. Ogólnie rzecz biorąc, władze ds. zdrowia w Ameryce Północnej zalecają szczepienie przeciwko HPV jako profilaktykę raka szyjki macicy. Jednak większość kobiet nie wie o HPV i nie prosi lekarzy o poradę dotyczącą szczepień. Lekarze kładą niewystarczający nacisk na ryzyko, które może towarzyszyć zakażeniu HPV.
Wirus brodawczaka ludzkiego narządów płciowych jest najczęstszym wirusem przenoszonym drogą płciową w Stanach Zjednoczonych. Spośród czterdziestu dziewięciu milionów Amerykanów, którzy obecnie cierpią na chorobę przenoszoną drogą płciową, 12-14 milionów (około 20%) jest zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego. Zwykle nie masz żadnych objawów, ponieważ jest to wolno rozwijająca się infekcja, ale niektóre szczepy HPV mogą powodować brodawki narządów płciowych, zmiany szyjki macicy i nowotwory sromu, pochwy i odbytu.
Ochrona immunologiczna przeciwko większości typów HPV słabnie w okresie dojrzewania, więc nastolatki są w grupie zwiększonego ryzyka. Niektórzy ludzie zarażają się wieloma typami HPV od danego partnera seksualnego, chociaż jeden szczep zwykle dominuje z czasem. Utrzymywanie się tylko przy jednym typie wydaje się być normą.
Nie ma lekarstwa na wirusa brodawczaka ludzkiego, a leczenie koncentruje się na powierzchni, na której występuje. Istnieją dwa sposoby na walkę z wirusem: Najmniej inwazyjne wykonuje się za pomocą leków nakładanych na zmiany chorobowe, często brodawki narządów płciowych. Drugi typ obejmuje różne interwencje chirurgiczne lub terapię laserową.
Najlepiej dokonać szczepienia przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, w wieku nastoletnim. Istnieje możliwość zaszczepienia kobiety już współżyjącej, jednak do tego potrzebne są dobre wyniki cytologii. Im wcześniej zdecydujemy się na to, tym lepiej. Warto mieć na uwadze, że obecnie w Polsce dostępne są 3 rodzaje szczepionki, które prawie w 100% są w stanie ochronić przed wirusem HPV.