Jakie choroby leczy ortopeda? Kiedy umówić wizytę?

Magda Jasina 07-05-2024

Ortopedia to bardzo szeroka i złożona specjalizacja medyczna, która obejmuje cały układ ruchu. Ortopeda jest więc tym lekarzem, do którego należy zgłosić się na wizytę, jeśli odczuwamy jakiekolwiek nieprawidłowości w jego obrębie. Na wizytą warto umówić się m. in. w przypadku urazów mechanicznych, dolegliwości bólowych odczuwanych w obrębie kości, stawów i więzadeł, a także problemów z poruszaniem się, ruchomością i sprawnością kończyn. W gabinecie ortopedycznym każdy pacjent otrzyma profesjonalną pomoc oraz leczenie dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.

Jakie choroby leczy ortopeda? Kiedy umówić wizytę?

Kim jest ortopeda? Jakie problemy zdrowotne rozwiązuje?

Ortopeda jest lekarzem specjalizującym się w ortopedii i traumatologii. Posiada szeroką wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii oraz chorób układu ruchu. Do najczęściej leczonych przez niego problemów związanych z jego prawidłowym funkcjonowaniem należą urazy mechaniczne. W gabinecie ortopedycznym często goszczą pacjenci, którzy doznali złamania kości, zwichnięcia stawów lub innych uszkodzeń w obrębie układu ruchu. To jednak nie wszystko! Ortopeda leczy także pacjentów cierpiących na schorzenia przewlekłe, w tym m. in. zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, choroby metaboliczne, a także nowotwory zlokalizowane w obrębie układu ruchu.

W kręgu zainteresowań specjalizacji ortopedii znajdują się różnego rodzaju schorzenia układu ruchu. Do najczęściej występujących spośród nich należą dyskopatie kręgosłupa, zapalenia ścięgien, wady rozwojowe w obrębie kręgosłupa i kończyn, zespół cieśni nadgarstka, choroby zwyrodnieniowe stawów kolanowych i biodrowych, łokieć tenisisty i wiele innych. Pacjenci często zgłaszają się do ortopedy, jeśli odczuwają problemy z ruchomością stawów, mrowienie w obrębie kończyn, drętwienie w palcach, a także dolegliwości bólowe w obszarze kręgosłupa. Wszystkie te objawy mogą bowiem świadczyć o rozwijających się w obrębie układu ruchu patologiach, których leczeniem zajmuje się ortopeda.

Kiedy należy zgłosić się do ortopedy? Jak wygląda leczenie?

Kluczem do skutecznego leczenia problemów ortopedycznych jest szybkie zgłoszenie się do specjalisty. O ile jest to oczywiste w przypadku urazów mechanicznych, które zazwyczaj są konsultowane u ortopedy w krótkim czasie od ich wystąpienia, o tyle inne zwykle dające mniej intensywne dolegliwości bólowe objawy bywają często przez pacjentów bagatelizowane. To z kolei może prowadzić do utrwalenia problemu i tym samym przedłużać proces leczenia.

Z tego powodu, wszelkie niepokojące dolegliwości w obrębie kończyn i kręgosłupa, które nie mijają samoistnie w przeciągu kilku dni, warto skonsultować ze specjalistą z dziedziny ortopedii. Lekarz przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad, zbada go, a w razie potrzeby zleci także wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Dzięki takiemu postępowaniu będzie w stanie ustalić przyczynę dolegliwości oraz zaplanować i wdrożyć skuteczne leczenie. Może być ono prowadzone w różny sposób, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, choroby, na którą cierpi oraz jej stopnia zaawansowania. Więcej informacji na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.