Na jakie meble do ogrodu postawić?

Jakub Ostrowski 31-07-2020

Najczęściej spotykane meble ogrodowe zrobione są z drewna, wikliny, metalu, plastiku czy powstałe z kompilacji przeróżnych materiałów. Planowanie zakupu tego typu akcesoriów do ogrodu warto przemyśleć nie tylko pod kątem wizualnym, ale też i funkcjonalnym. Na co zatem warto postawić w ogrodzie?

Drewniane meble

Są one najczęściej stworzone z krajowych drzew takich jak sosna czy świerk. Spotyka się także pozycje dębowe, grabowe, bukowe, topolowe, olszynowe czy z robinii akacjowej. Do droższych mebli tego gatunku zalicza się te wykonane z solidniejszego drewna egzotycznego takiego jak eukaliptus lub teak. To, co cechuje drewno tekowe to, że jest niezwykle wytrzymałe, nie przepuszcza wody i jest wytrzymałe na oddziaływanie różnych substancji oraz owadów.

Meble z wikliny i rattanu

Występują one często z połączeniem ze szkła, drewna lub metalu. Wiklinowe meble najlepiej sprawdzą się pod dachem, gdyż pod wpływem słońca bardzo szybko ulegają destrukcji. Podobnie rzecz się ma podczas działania na nie wody czy mrozu. Najlepiej zimą przechowywać je w domu, ale nie w zbytnio ciepłych miejscach, gdyż przesuszenie tych mebli skutkować może ich rozpadem.

Na jakie meble do ogrodu postawić?

Metalowe meble

Najbardziej odporne na czynniki atmosferyczne i mechaniczne są właśnie meble wykonane z metalu. Są one zimne, więc często występują w otoczeniu ciepłych poduszek czy koców. Okryte jakimś materiałem sprawiają, że nie ulegają tak szybkiemu nagrzaniu jak miałoby to miejsce podczas samodzielnego ich postawienia na słońcu. Zaleca się, by wszelkie metalowe elementy mebli zostały zabezpieczone przed wilgocią – powinny być pomalowane proszkowo, oksydowane, ocynkowane, chromowane lub powleczone plastikiem.

Mebla wykonane z tworzyw sztucznych

Takie meble mogą nie być odpowiednio wytrzymałe, więc warto sprawdzić ich obciążenie jeszcze przed planowanym zakupem. Nie powinny być one stawiane obok źródeł ciepła takich jak grill ogrodowy czy tarasowy kominek. Ciepła temperatura może powodować ich odkształcanie. Podobnie jest z różnymi świeczkami czy lampionami nie zaleca się ich trzymać na tego typu stołach.