Czym powinien się charakteryzować odpowiedni rożek niemowlęcy?

Aleksandra Zaremba 13-07-2020

Od pierwszych chwil na świecie noworodkowi towarzyszy rożek niemowlęcy, stąd są one nieodłącznym elementem każdej wyprawki. Dla świeżo upieczonych rodziców są one niezbędne przez pierwsze miesiące życia maluszka. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, dokonując jego zakupu. Odpowiednio dobrany rożek będzie użyteczny dla rodziców oraz będzie miał wpływ na rozwój małego człowieka. Czym zatem powinien charakteryzować się dobry rożek niemowlęcy?

Materiał wykonania rożka niemowlęcego

Ogromnie ważny jest materiał, z czego dany rożek został wykonany. Środek rożka powinien był z bawełny oraz powinien być zgodny z wszelkimi badaniami i certyfikatami, pozwalającymi na kontakt ze skórą maleńkiego dziecka. Jest to istotne, ponieważ przez najbliższe kilka miesięcy niemowlę będzie w nim przebywało przez większość czasu, szczególnie podczas spania.

Trzeba dopilnować, by dziecko nie spało w rożku, które w środku zostało wykonane materiałem minky, ponieważ w trakcie snu noworodek powinien spać na naturalnym podłożu. Minky to znany i ceniony materiał, ale warto się na niego zdecydować w przypadku kocyków. W rożku cyrkulacja powietrza jest całkiem inna niż pod kocem, dlatego w rożku wykonanym z tego materiału dziecko może się spocić i przegrzać.

Czym powinien się charakteryzować odpowiedni rożek niemowlęcy?

Rożek niemowlęcy i jego miękkość

W trakcie zakupu rożka należy sprawdzić, czy jest on odpowiednio miękki i komfortowy. Zbyt twardy czy sztywny rożek będzie wpływał negatywnie na komfort spania niemowlęcia. Otulone dziecko ma czuć się podobnie jak w brzuchu swojej mamy, stąd tak istotna jest dbałość o odpowiednią miękkość i ciepłe otulenie. Specjaliści nie zalecają dzieciom rożków z wkładem kokosowym.

Sprężystość rożka

Kolejną cechą jaką winien się charakteryzować rożek to jego sprężystość. Trzeba dokładnie sprawdzić, czy dany rożek nie jest aby zbyt twardy lub miękki. Zbyt twardy będzie uniemożliwiał na swobodne ruchy maluszka, a zbyt miękki będzie sprawiał, że trzymanie maluszka nie będzie komfortowe. Rożek powinien być odpowiednio sprężysty jak i miękki zarazem.

Wypełnienie otulacza

Rożek nie może być za gruby, ponieważ w takiej sytuacji można doprowadzić do przegrzania dziecka. Najlepiej decydować się na modele uniwersalne, całoroczne, a nawet cieńsze. Dziecko pod rożkiem należy ubierać zgodnie z temperaturą, w cieplejsze dni wystarczy, że będzie ubrane w sam kaftanik, a w chłodniejsze idealnie sprawdzą się półśpiochy czy nawet pajacyk. Wypełnienie musi być antyalergiczne i antybakteryjne oraz powinno być zgodne z certyfikatami, zapewniającymi bezpieczeństwo w kontakcie ze skórą noworodka.

Sposób zapięcia

Najczęściej spotyka się rożki zapinane na rzepu lub zawiązywane na troczki. Największym bezpieczeństwem cieszą się rożki zawiązywane, ponieważ dają one gwarancję, że w nocy się nie poluzują i dziecko jest w nim bezpieczne. Rożki na rzepy po kilku praniach ulegają rozluźnieniu i łatwiej się odpinają, co może być przyczyną wielu niebezpiecznych wydarzeń oraz mogą zagrażać zdrowiu i życiu niemowlęcia.

Partnerem materiału jest sklep Tiny Star - rożek niemowlęcy dla Twojego dziecka.