Najważniejsze informacje na temat trawnika

Monika Majewska 26-09-2020

Okres jesieni to czas na przygotowanie naszego trawnika na zbliżające się mrozy. Niezbędne jest wówczas nawożenie, aeracja oraz łatanie ewentualnych dziur w darni. Po lecie trawnik powinien być skoszony na wysokość oscylującą w granicach około 5 centymetrów. Zbyt długa trwa po prostu zaczyna gnić, natomiast krótka najzwyczajniej przemarza. Jeżeli chodzi o częstotliwość to najbardziej optymalna wynosi do 3 tygodni.

Najważniejsze informacje na temat trawnika

Przydomowy trawnik – co jest najważniejsze?

Oczywiście wszystkie powyższe wskazania mają swoje zależności. Zwraca się uwagę przede wszystkim na warunki klimatyczne, gatunek trawy oraz to, czy podłoże jest żyzne. Ostatni termin koszenia musi być odpowiednio zaplanowany, ponieważ dzięki temu rośliny przetrwają zimę. Natomiast na wiosnę odrosną. Najlepszym terminem jest zdecydowanie pierwsza dekada października, chyba że jesień jest wyjątkowo ciepła i słoneczna. Trawnik musi przede wszystkim oddychać, tlen musi docierać aż do samych korzeni. Jest to bardzo utrudnione w przypadkach, gdy ziemia jest za mocno zbita, wówczas tlen ma trudniejszą drogę do pokonania. Tym samym łatwiej wyrastają chwasty i mech, co znacząco wpływa na estetykę trawnika.

Jesienne nawożenia trawy

Trawnik musi być odpowiednio zasilony, zwłaszcza jesienią. Idealny jest w tym przypadku kompost, który zapewnia cenną próchnicę dla gleby. Kompost powinien być rozsypany na maksymalną grubość do 1 centymetra. To, czy kompost ma wszystkie składniki odżywcze zależy od jego wymieszania i rozdrobnienia. Przed wysypaniem go na trawnik należy upewnić się, że jest dojrzały i ma możliwość jak najlepszego spełnienia swojej funkcji. Osoby, które dopiero zamierzają posiać trawę, mają na to czas do końca września. Gdy mija okres karencji – najczęściej po trzech tygodniach – ziemia musi zostać przekopana i wyrównana. Zanim jednak zleci się położenie trawnika, mile widziane jest przesianie gleby i jej zwałowanie. Ma to na celu rozkruszenie ewentualnych brył i lekkie ugniecenie ziemi. Nasiona rozsiewa się ręcznie lub za pomocą siewnika.