Wykorzystanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu

Maciej Sobczak 03-09-2020

Współcześnie sztuczna inteligencja zaczyna coraz bardziej wkraczać w życie codzienne każdego człowieka. Bywa tak, że nieświadomie już staliśmy się jej użytkownikami, tylko do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy. Warto być świadomym do czego jest stosowana sztuczna inteligencja, jaki wpływ ma na nasze życie oraz jakie możliwości nam daje.

Rozwój sztucznej inteligencji

Z roku na rok nauka maszyn staje się bardziej rozległa i występuje w coraz większej ilości urządzeń, z których korzystamy na co dzień. To, co wyróżnia sztuczną inteligencję to, że posiada umiejętność uczenia się, a nie postępuje według określonego instruktażu. Może zaprezentować różne sposoby działania. Dzięki tej kompetencji AI ma możliwość dostosowania się do funkcjonowania człowieka, co sprawia, że dane urządzenie jest bardziej zindywidualizowane.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu

Do czego jest stosowana sztuczna inteligencja?

Odpowiadając na pytanie do czego jest stosowana sztuczna inteligencja można powiedzieć, że w zasadzie użytkowana jest podczas codziennego funkcjonowania. Któż w dzisiejszym świecie nie jest posiadaczem telefonu komórkowego? Dzisiejsze smartfony w największej mierze korzystają z systemów, na których oparta została sztuczna inteligencja. Najbardziej ją odzwierciedlają funkcje poleceń głosowych, w które wchodzą znane aplikacje Google Assistant, Siri czy Alexa. Po rozpoznaniu głosu asystent wykonuje wypowiedzianą przez nas czynność, ma także umiejętność planowania dnia, kontaktu ze znajomymi czy przypomną o ważnym spotkaniu lub zadaniu.

Chyba każdy z nas spotkał się podczas robienia zakupów internetowych z wyświetlaniem propozycji produktów, które mogą wzbudzić w nas zainteresowanie. Sztuczna inteligencja działa w taki sposób, że za pomocą systemów polecających dostarcza nam określone sugestie. Program po dokonaniu analizy danych o tym co zostało wcześniej zakupione oraz jakie są preferencje wcześniejszych konsumentów. Na tej podstawie program tworzy prognozy produktów, które mogą przypaść do gustu innym osobom. Podobny system można zauważyć w usługach telewizyjnych. Przykładem może być Netflix, gdzie systemy uczenia się dokonują analizy zachowań i preferencji widzów. Ten sam system wykorzystywany jest także w aplikacji Spotify, czyli programu do odtwarzania muzyki.

Poczty mailowe korzystają również z pomocy systemów uczenia się. Dzięki nim skrzynka odbiorcza nie jest zaśmiecona spamem. Dzieje się to dzięki analizie odpowiednich słów, nazw odbiorców oraz innych aspektów. Za pomocą konkretnego systemu wykorzystuje technikę, która przenosi wiadomość do innego folderu. Gdyby nie to wyszukanie właściwej wiadomości z gąszcza spamu zajęłoby znacznie więcej czasi, aniżeli dzieje się to na co dzień.

Sztuczna inteligencja w systemach bankowych

Mniej oczywistym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w życiu każdego człowieka są banki. Wykorzystują one uczenie maszynowe do ochrony pieniędzy, znajdujących się na kontach użytkowników. Systemy czuwają nad tym, by rozpoznać dane niepowołanych osób. Jeśli jakiś przelew wzbudza podejrzenie natychmiast bank kontaktuje się z właścicielem danego rachunku bankowego.