Organizacja Chrztu Świętego – krok po kroku

Klara Orłowska 31-08-2020

Chrzest Święty dziecka jest wyjątkowym wydarzeniem dla całej rodziny. Wymaga wiele przygotowań duchowych i materialnych, by dzień ten został bliskim na długo w pamięci. Należy poświęcić odpowiednią ilość czasu, by móc spokojnie zająć się organizacją. Spraw do załatwienia jest kilka. Począwszy od Kościoła, restauracji aż po takie elementy jak ubiór dziecka, szatka do chrztu z haftem, świeca itp. O czym zatem nie można zapomnieć w trakcie planowania Chrztu Świętego?

Wizyta w parafii

Na początku należy udać się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia daty planowanej uroczystości. Zdarza się, że Chrzest może odbyć się w innej parafii, wówczas wymagane jest spełnienie innych formalności takich jak zgoda proboszcza na udzielenie sakramentu Chrztu w innej parafii przez inną osobę duchowną. Następnie zwykle uiszcza się odpowiednią opłatę, załatwia zaświadczenia chrzestnych oraz przystępuje do spotkań przed chrzcielnych i sakramentu pokuty.

Wybór lokalu

W dzisiejszych czasach wszelkie uroczystości najczęściej odbywają się poza domem w różnych lokalach. Należy wybrać odpowiednie miejsce i sprawdzić czy jest możliwość dokonania rezerwacji w ustalonym przez nas terminie. Po wyborze lokalu następuje wybór menu, dekoracji oraz wizyta w cukierni w celu ustalenia wystroju i smaku tortu oraz innych słodkich przekąsek.

Organizacja Chrztu Świętego – krok po kroku

Imię oraz rodzice chrzestni

Kolejnym aspektem jest wybór pierwszego imienia, a czasami także drugiego. Bywa, że w momencie organizacji chrztu ten aspekt jest już za nami, gdyż najczęściej imiona nadajemy podczas narodzin albo jeszcze w trakcie ciąży. To czy dziecko będzie posiadało jedno czy dwa imiona zależy tylko i wyłącznie od rodziców i ich preferencji.

Bardzo ważnym wyborem jest wybór rodziców chrzestnych. Kryteria doboru w tej kwestii są różne i uzależnione od danej rodziny. Czasem pod uwagę bierze się małżeństwo, jedną osobę od strony matki, jedną od ojca lub wybiera się kogoś wśród przyjaciół czy rodziny. Najlepiej wybierać te osoby, które są nam bliskie i mamy z nimi dobry oraz stały kontakt.

Świeca i szatka do chrztu z haftem

Zgodnie z tradycją te elementy powinny zostać zakupione przez rodziców chrzestnych. Zadaniem matki chrzestnej jest szatka do chrztu z haftem, ponieważ to ona w trakcie ceremonii nakłada ją na dziecko. Biała szatka symbolizuje czystość i niewinność nowonarodzonego członka Kościoła. Obecnie na rynku znajduje się szereg różnych modeli tego typu rzeczy, można na niej wyszyć imię dziecka i datę chrztu, co stanowi unikalną pamiątkę dla całej rodziny.

Świeca natomiast powinna być przyniesiona przez ojca chrzestnego. Ma ona symbolizować silną wiarę, świeca podczas Chrztu trzymana jest w jego dłoniach.

Ubiór dziecka

To jak będzie ubrane dziecko powinno być podporządkowane porze roku, w jakiej uroczystość została zaplanowana. Oprócz temperatury na zewnątrz warto brać pod uwagę to, jaka jest w Kościele, gdyż w świątyniach często jest ona odmienna. Wybór ubranek dla dzieci jest ogromny, więc z pewnością każdy dobierze odpowiedni strój do okoliczności i wygody swojego maleństwa.