Jak ubiegać się o zadośćuczynienie za spóźniony samolot?

Monika Majewska 14-08-2020

Podróże samolotem cały czas są jednym z najpopularniejszych sposobów przemieszczania się. Szybkość i wygoda rekompensują nam dość wysokie ceny za bilet. Żaden inny środek transportu nie gwarantuje nam tak ekspresowego dostania się do miejsca docelowego. A w wielu przypadkach samolot jest jedynym środkiem lokomocji, który pozwoli nam dotrzeć w trudno dostępne miejsce. Podróżujemy w ten sposób w celach biznesowych i turystycznych, niektórzy okazyjnie, ale wiele osób nawet kilka razy w miesiącu. Loty samolotem pozwalają nam odkrywać najbardziej egzotyczne miejsca na ziemi, a linie lotnicze cały czas pracują nad tym, bo oferta podróży była dla pasażerów jak najbardziej atrakcyjna. Jednak mimo najszczerszych starań zdarzają się nieprzyjemności związane z opóźnieniem lub odwołaniem lotu, które mogą zrujnować wyjazd nawet najbardziej cierpliwej osobie.

Poznaj swoje prawa w kłopotliwej sytuacji

Co robić w sytuacji, gdy oczekiwanie na lotnisku coraz bardziej się przeciąga? Jakie przysługują nam prawa i gdzie szukać pomocy? Wbrew pozorom, mimo względnie dostępnych informacji, nadal wielu pasażerów opóźnionych lotów nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie prawa im w takiej sytuacji przysługują. Jeszcze zanim wybierzesz się w podróż poznaj prawa pasażera związane z opóźnionymi lotami lotniczymi. Wspólne zasady odszkodowania i pomocy w przypadku dużego opóźnienia lotu przewidują nawet 600 euro zadośćuczynienia dla każdego pasażera. Przepisy te zawarte są w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z 2004 roku. Wysokość rekompensaty zależy od długości lotu. Sprawdź kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot.

Kiedy możesz ubiegać się o odszkodowanie?

Mimo wielu starań linii lotniczych, aby samoloty lądowały w portach docelowych na czas, zdarzają się sytuacje, gdy dojdzie do opóźnienia lotu. W sytuacji, gdy wina za kłopoty w podróży leży po stronie przewoźnika, należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot. Dwa podstawowe warunki otrzymania rekompensaty to właśnie bezpośrednia wina operatora lotu oraz opóźnienie, które wynosi minimum 3 godziny względem planowanego dotarcia do portu docelowego. Jeśli te warunki są spełnione w przypadku twojej pechowej podróży razem z DelayFix.com złóż wniosek o odszkodowanie. Ubieganie się o zadośćuczynienie za opóźniony lot za pośrednictwem DelayFix.com jest bezproblemowe i bezstresowe. Po twojej stronie minimum formalności, a twoim wnioskiem zajmie się wyspecjalizowana w prawie lotniczym kadra. Co najważniejsze, złożenie wniosku jest bezpłatne i nie niesie ze sobą absolutnie żadnego ryzyka.

Jak ubiegać się o zadośćuczynienie za spóźniony samolot?

W jakich sytuacjach rekompensata nam się nie należy?

Warto pamiętać, że istnieją pewne sytuacje, gdy odszkodowanie za opóźniony lot nie należy się pasażerom. Tak się dzieje w sytuacji, gdy opóźnienie podróży wynika z przyczyn niezależnych od linii lotniczych. Nie możesz starać się o rekompensatę, gdy samolot ma problemy z wylotem związane z sytuacją polityczną, np. działaniami wojennymi. Odszkodowanie za opóźniony lot nie będzie również należne pasażerom, gdy lot utrudniły warunki atmosferyczne lub uszkodzenia samolotu np. przez ptaki.