Premiksy w żywieniu tuczników - jak wpływają na jakość mięsa i koszty utrzymania hodowli?

Jakub Kowalik 27-02-2023

Przedsiębiorcy zajmujący się profesjonalną hodowlą tuczników wiedzą, że często największym kosztem utrzymania zwierząt okazuje się ich wyżywienie. Jednocześnie zbilansowana dieta ma bardzo duży wpływ na jakość mięsa oraz na przyrost masy ciała, co sprawia, że wprowadzenie najefektywniejszego modelu żywienia pozwala na zwiększenie dochodów i na zyskanie nowych klientów. Z tego powodu w ostatnim czasie wielu przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie specjalnie skomponowanych premiksów dla tuczników, które zawierają nie tylko składniki odpowiedzialne za przyrost masy ciała, ale również zapobiegające chorobom czy nieprawidłowemu trawieniu. Warto dowiedzieć się, jak zbilansowana dieta wpływa na koszty utrzymania hodowli oraz na jej przychody i zdecydować, czy gotowe premiksy okażą się opłacalną inwestycją. 

Premiksy w żywieniu tuczników - jak wpływają na jakość mięsa i koszty utrzymania hodowli?

Czym są premiksy dla tuczników?

Wysokiej jakości premiksy dla tuczników to odpowiednio zbilansowane mieszanki składników odżywczych, które mogą być dodawane do przygotowanych wcześniej pasz w celu zwiększenia ich wartości. W praktyce tego typu mieszanki zwykle wyróżniają się zastosowaniem cennych minerałów, witamin oraz aminokwasów, które wpływają na większy przyrost masy ciała, a także zapobiegają różnego rodzaju chorobom. Dzięki temu zwierzęta nie tracą uzyskanej masy w wyniku problemów z trawieniem czy innych dolegliwości, co zmniejsza również koszty leków. Warto przy tym wspomnieć, że wysokiej jakości premiksy dla tuczników mogą być dopasowane do różnych celów i do różnych zwierząt hodowlanych - dużą popularnością cieszą się mieszanki przygotowane z myślą o większym przyroście masy ciała lub stworzone dla ciężarnych loch.

Dlaczego stosowanie premiksów dla tuczników jest opłacalnym rozwiązaniem?

Stosowanie starannie dobranych premiksów w żywieniu tuczników wpływa na szybszy przyrost masy ich ciała oraz na jej łatwiejsze utrzymanie. Dzieje się tak ze względu na wyeliminowanie problemów z trawieniem lub z agresją, która częściej pojawia się u zwierząt chorujących. Ponadto premiksy dla tuczników przyczyniają się również do poprawy jakości uzyskiwanego mięsa poprzez równomierny rozkład tłuszczu oraz wysoką zawartość mięsa mięśniowego. Warto przy tym wspomnieć, że na jakość wpływa także samopoczucie zwierząt, które zyskują wówczas większy apetyt i są mniej narażone na stres mogący pogarszać smak oraz konsystencję mięsa. Z tego powodu inwestycja w dodatkowe witaminy i minerały dla wielu hodowców staje się niezwykle opłacalnym rozwiązaniem, które wpływa na lepsze samopoczucie tuczników i na większe zyski z ich sprzedaży.

Decydując się na zakup gotowych premiksów, można zauważyć dodatkowe koszty związane z ich nabyciem oraz koniecznością właściwego magazynowania. Warto jednak wspomnieć, że korzyści często rekompensują wszystkie koszty tego typu inwestycji poprzez poprawę jakości mięsa, zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób i konieczności zakupu leków, a także poprzez skrócenie czasu hodowli ze względu na szybszy przyrost masy. Wybierając tego typu premiksy dla tuczników, należy jednak upewnić się, że pochodzą one z godnych zaufania źródeł i wyróżniają się odpowiednim zbilansowaniem. Wysokiej jakości produkty oferuje między innymi firma Cargill oferująca nowoczesny model żywienia Utmost.