Taśmy samoprzylepne – podstawowe rodzaje i formy występowania

Magda Jasina 14-08-2022

Taśmy są materiałami pierwszej potrzeby w każdym domu. Niektórzy uważają je za dobre artykuły klejące podczas pakowania paczek, a inni potrafią wykonać nimi niemal każdą naprawę w domu. W większości przypadków nie są to jednak trwałe naprawy, a jedynie prowizoryczne i zapobiegające dalszym uszkodzeniom.

Okazuje się, że możliwe jest wykonanie rzetelnej naprawy przy użyciu taśmy. Niemniej jednak, konieczne jest odpowiednie jej dobranie. To właśnie jest klucz do sukcesu w każdym przypadku. Wyróżniamy taśmy samoprzylepne o różnorakich formach i zastosowaniach. Poniżej postaramy się opowiedzieć, jak faktycznie mogą się od siebie różnić poszczególne rodzaje.

Budowa taśmy i różnice między typami

Zacznijmy od określenia, z czego w ogóle składa się taśma samoprzylepna. Widząc taśmę, na pierwszy rzut oka dostrzegamy nawój czyli kilkadziesiąt warstw o różnych wymiarach, obwiniętych na jednym wałku. Nawiniętym elementem jest natomiast nośnik wraz z błoną klejącą. Co ciekawsze, zarówno jeden, jak i drugi czynnik ma wpływ na całokształt i występuje w różnych odmianach.

Tak się składa, że nie tylko klej jest wyznacznikiem i określa przeznaczenie. Nośnik w większości przypadków odpowiada za wytrzymałość i odporność na rozciąganie. Jest swego rodzaju spoiwem kleju. Dlatego warto, aby było on dobrany z uwzględnieniem warunków, w których będzie się znajdował.

Taśmy samoprzylepne – podstawowe rodzaje i formy występowania

Rodzaje taśm samoprzylepnych

Pierwszy, przychodzący do głowy podział taśm to jedno- i dwustronnie klejące. Jest to oczywiście poprawne stwierdzenie, gdyż od tego zależy sposób klejenia. Logiczne, że chcąc zakleić paczkę do wysyłki, wybierzemy taśmę jednostronną, a wieszając plakat na ścianie – dwustronną.

W podziale taśm, chodzi jednak bardziej o wybierany względem zastosowania materiał, a także niekiedy o kształt. Z najpopularniejszych rodzajów wyróżniamy taśmy foliowe, tkaninowe, włókninowe czy piankowe. Wszystkie posiadają swoje dodatkowe podgrupy, które to w dokładniejszy sposób doprecyzowują ich przeznaczenie.

Cofając się do pierwszego akapitu należy dodać, że taśma nie zawsze musi wyglądać w jednolity sposób. Okazuje się, że w sprzedaży dostępne są także wykroje z taśm klejących o różnych kształtach i formach.

Inne formy wykrojów z taśmy samoprzylepnej

Będąc już przy samych wykrojach, należy wspomnieć jeszcze o nieco innych rodzajach łączników samoprzylepnych. Największą popularność zdobywają rzecz jasna wykroje foliowe, którymi można szczelnie domykać otwarte opakowania np. płatków śniadaniowych.

Okazuje się natomiast, że często w domach widnieją jeszcze inne artykuły samoprzylepne, o których nie mamy pojęcia. Jednym z takich może być chociażby filc. Często znajduje się on pod meblami po to, by nie rysować parkietu. Chcąc zawiesić obraz w wynajmowanym mieszkaniu, ludzie decydują się na kupno rzep samoprzylepnych. To również jest swego rodzaju łącznik, który z jednej strony pełni konkretną funkcję, a z drugiej jest artykułem samoprzylepnym. Często korzysta się jeszcze z zawieszek, stickerów czy wykrojów dla branży obuwniczej.