Otuliny nadlewu - najważniejsze właściwości

Monika Majewska 22-09-2020

Doprowadzenie metalu do odpowiedniej formy wymaga zastosowania produktów najwyższej jakości, posiadającymi najlepsze parametry. Te z kolei można uzyskać wyłącznie dzięki wykorzystaniu i przeprowadzeniu właściwych procesów. Odlew z określonej formy musi być wykonany wzorowo, z uwzględnieniem wszystkich zasad bezpieczeństwa i oczyszczeniu go na samym końcu. W ten sposób minimalizuje się ilość nieproduktywnego metalu, który mógłby przedostać się do środka.

Otuliny nadlewu - najważniejsze właściwości

Do czego służą otuliny nadlewu?

Ogólnie rzecz biorąc otuliny nadlewu są stosowane do materiałów takich jak żeliwo, stal i wielu innych metali. Powstają one z surowców połączonych materiałami organicznymi i zupełnie nieszkodliwymi dla ludzkiego zdrowia. Nie zawierają związków fluoru. Dzięki najlepszej izolacji termicznej, otuliny nadlewu pozwalają na zwiększenie uzysku. Same otuliny wyróżniają się grubymi ściankami i wysoką egzotermicznością. Sprawia to, że nadają się idealnie do węzłów cieplnych – również tych z ograniczonym dostępem. Tak naprawdę produkt może być zastosowany nie tylko w dużych zakładach produkcyjnych, nastawionych na sprzedaż seryjną. Sprawdzi się tak samo w produkcji na mniejszą skalę, gdzie najczęściej poszczególne elementy formuje się ręcznie. Otuliny nadlewu bez najmniejszego problemu mogą zatem być dedykowane do wielu zastosowań – na przykład ręcznego lub zautomatyzowanego. Dzięki idealnie dobranym trzpieniom zasilacz jest umiejscowiony w najlepszym punkcie, bez względu na całą powierzchnię kontaktu. Nie ma tutaj znaczenia również materiał, z którego wykonano otulinę, ponieważ każdy ma za zadanie zwiększyć wydajność i jakość odlewów. Najważniejszy jest moduł krzepnięcia mający wpływ na szczelność nadlewu.

Otuliny nadlewu i ich wpływ na sprawność pracy nadlewów

Stosowanie otulin nadlewu jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, pod warunkiem, że wybór padnie na ich właściwą grubość. Ta z kolei jest uzależniona od modułu nadlewu i parametrów technicznych samej otuliny. Zasilanie odlewu musi cały czas pozostawać na najlepszym poziomie, gdyż między innymi od tego zależy uzysk ciekłego metalu. Czasami wykorzystuje się otuliny składające się z dwóch materiałów, które oddzielają metal ciekły od właściwego materiału izolacyjnego. Tego rodzaju otuliny mogą być z powodzeniem wykonywane na etapie ubijania formy. W takim aspekcie nie miała znaczenia wielkość danego nadlewu, gdyż każda jest odpowiednia. W zakresie omawiania warstwowych otulin nadlewów trudno nie nawiązać do kwestii powiększaniu grubości izolacji. Ma to sens jedynie wtedy, gdy dotyczy materiałów stricte izolacyjnych. Generalnie z takich rozwiązań zrezygnowała część odlewni, które lepiej zastąpić wyrobami egzotermicznymi. Jest to przede wszystkim bardziej opłacalne, a ekonomiczny punkt widzenia jest bardzo istotny. W celu rozstrzygnięcia, co będzie lepszym wyborem, warto przeprowadzić eksperyment w postaci badania krzepnięcia odlewu. Zapisuje się wówczas głównie parametry termofizyczne materiału egzotermiczno-izolacyjnego.