Zmiany po Brexicie

Aleksandra Żółtek 21-05-2021

Decyzja o Brexicie była jedną z najbardziej komentowanych wydarzeń ostatnich lat. Nie było kraju, który nie zająłby stanowiska w tej sprawie. Poprzez ten ruch ograniczeniu zostało poddane podróżowanie, zatrudnianie w Wielkiej Brytanii obcokrajowców oraz zamieszkiwanie a terenie tego kraju. Wszystkie zaplanowane zmiany zostały wprowadzone w życie z dniem 1 stycznia bieżącego roku. Oczywiście zanim do tego doszło, wszystkie zainteresowane osoby uzyskały szereg informacji na temat zbliżających się zmian.

Zmiany po Brexicie

Podstawowe formy funkcjonowania po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Zmiany dotyczą między innymi przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Wielkiej Brytanii. Aby możliwe było jej kontynuowanie właściciel musi posiadać zezwolenie na pobyt i wykonywanie pracy zarobkowej w obcym kraju. Nie mając takiego dokumentu należy w pierwszej kolejności podjąć decyzję, czy chcą zostać w Zjednoczonym Królestwie. Termin zgłaszania chęci do uzyskania prawa do pobytu minie w dniu 30 czerwca tego roku. W tym samym programie mogą uczestniczyć także rodziny przedsiębiorców. Chcąc podróżować pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią w zakresie zarządzania prowadzoną działalnością, należy uzyskać wizę. Koniecznie z adnotacją o pozwoleniu na wykonywanie pracy.

Pozostałe zasady po Brexicie

Do złożenia wniosku o wydanie wizy z pozwoleniem na pracę należy dołączyć ważną ofertę pracy od brytyjskiej firmy LTD. Przy czym musi ona dysponować licencją zezwalającą na nawiązywanie stosunku pracy z obcokrajowcami. Zawsze należy mieć ze sobą ważny dokument tożsamości i pilnować terminu jego wymiany na nowy. Zmianie uległy także zasady importu towarów do Wielkiej Brytanii. Każda brytyjska spółka jest zobowiązana zadbać o złożenie deklaracji celnych. To, czy w tym celu skorzysta się z usług w zakresie spedycji zależy już od przedsiębiorcy. Aby pozostawać na bieżąco ze zmianami w zakresie stawek ceł i wszelkich deklaracji celnych, warto podjąć współpracę z partnerami, którzy wszystkie informacje pozyskują na bieżąco.