Konto firmowe – wszystko, co trzeba wiedzieć

Szymon Ostrowski 26-06-2020

Rozpoczynając swoją przygodę z biznesem natrafimy na kwestię, związaną z założeniem konta firmowego. Wybór tego typu konta musi być dokonany z rozwagą. Wynika to z tego, że raz założony rachunek pozostaje z daną firmą na lata, więc lepiej dokładnie prześledzić koszty transakcji czy utrzymania konta, by później nie było niepotrzebnych nieprzyjemności. Artykuł ten dedykowany jest wszystkim młodym przedsiębiorcom, którzy stoją u progu wyboru rachunku, a także tym, którzy wykazują niezadowolenie z aktualnie posiadanego konta bankowego.

Czy konto firmowe jest konieczne?

Wielu młodych przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy założenie konta osobistego jest konieczne, czy posiadany osobisty rachunek nie jest wystarczający. Konto osobiste można pozostawić w sytuacji, gdy prowadzimy działalność jednoosobową lub jest to działalność bardzo kameralna. Warunkiem dla przedsiębiorców jest posiadanie konta bankowego, nie ma znaczenia jakiego. Wymaga się jedynie, by podczas rejestracji do CEiDG zostało wpisane jako firmowe. Dla małych przedsiębiorców jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ nie muszą płacić za dodatkowy rachunek firmowy oraz za wszelkie operacje na nim wykonywane.

Konto firmowe – wszystko, co trzeba wiedzieć

Jakie argumenty przemawiają za założeniem konta firmowego?

Posiadanie własnego konta firmowego pozwala na utrzymanie pewnego ładu w finansach. Trzeba mieć świadomość, że od 2018 roku istnieją zapisy mówiące o płatności podzielonej. Mówią one o wydzieleniu rachunku do rozliczeń podatku VAT. Firmy bankowe tworzą odrębne subkonta, gdzie następuje wydzielenie część faktur, które podlegają opodatkowaniu. Przy koncie osobistym nie ma możliwości dokonywania płatności split payment. Jest to spowodowane tym, że przy kontach indywidualnych nie ma możliwości utworzenia odrębnego konta VAT. Mimo to, brak takiego konta nie pociąga za sobą odpowiedzialności karnej skarbowej. Nie posiadanie takiego konta nie powoduje żadnych problemów dla przedsiębiorcy. Konto firmowe jest szczególnie zalecane podczas działalności prowadzonej na szerszą skalę.