Mini-krach na bitcoinie.

Aleksandra Kowalska 17-05-2020

Bitcoin to popularna kryptowaluta. W nocy z 9.05.2020 na 10.05.2020 roku doszło do zaskakującego dla wielu osób zdarzenia, a mianowicie do mini-krachu na bitcoinie. W niecałą godzinę staniał on z poziomu około 9600 USD do 8400 USD, a wiec o 1200 USD. Na skutek spadku kursu wiodącej kryptowaluty inne czołowe altcoiny także zanotowały duże przeceny. Wiele osób nie spodziewało się takiej sytuacji, ponieważ uważali, że na kilka dni przed halvingiem bitcoin może jedynie drożeć.

Jak sprawę niedzielnego mini - krachu komentują znani inwestorzy i analitycy?

Założyciel Trading Jam. Rafał Zatorski podsumował zaistniałą sytuacje przysłowiem: ”kupuj plotki sprzedawaj fakty”. Natomiast analityk portalu CoinTelegraph Joseph Young wskazał nieco bardziej rozbudowane wyjaśnienie. Według niego do mini-krachu doprowadziły przede wszystkim trzy podstawowe czynniki. Po pierwsze kurs BTC zderzył się z mocnym oporem, który zbliżał się do okolic 10000 USD.  Drugą okolicznością, którą można było zaobserwować szczególnie na takich giełdach jak: BitMEX, Bybit czy też Binance Futures jest według niego zamknięcie długich pozycji i otwarcie krótkich przez dużych graczy. Natomiast trzecim ostatnim elementem mającym wpływ na mini-krach jest ponadnormatywna zmienność, która miała miejsce przed halvingiem. Jak się, bowiem okazało giełda CME w ostatnim czasie odnotowała bardzo dużą wartość otwartych pozycji na BTC, natomiast Deribit szczytową ilość otwartych opcji na kryptowalutę.

Mini-krach na bitcoinie.

Co działo się na giełdach kryptowalutowych podczas niedzielnego mini-krachu?

Jedna z największych i tym samym najbardziej znanych giełd, giełda Coinbase miała tego dnia problemy z przepustowością. Podobna sytuacja zdarzyła się również na kilku innych giełdach kryptowalutowych, podczas niedzielnego mini-krachu występowały tam spore problemy techniczne. Dlatego też w tak istotnym dniu wielu inwestorów nie mogło swobodnie dokonywać transakcji. Natomiast należy zaznaczyć, że po tym, kiedy awarie giełd zostały opanowane napływy kapitałowe w kierunku BTC znacząco wzrosły.