Paski LED cieszą się sporą popularnością na rynku oświetleniowym. Nikogo chyba nie dziwi już ich obecność w większości domowych pomieszczeń. Ze względu na wodoodporność, możemy stosować je w kuchni i łazience, a samo ich użytkowanie dodaje uroku dowolnie zaaranżowanej przestrzeni.
Ten typ oświetlenia nie należy raczej do precyzyjnych. Ciężko jest przy nim czytać książkę bądź wykonywać inne, ważne czynności. Niemniej jednak, świetnie spisuje się w kontekście dekoracji i wprowadza niesamowity nastrój. Poniżej porozmawiamy o tym, jak poprawnie zamontować taśmę LED. Pomimo, iż nie jest to niesamowicie skomplikowany proces, spora część osób wciąż robi to nieprawidłowo.
Jak wiemy, taśmy LED są sprzedawane na wymiar i po procesie produkcji występują w nawojach na ogromnych rolkach. Często zdarza się, że długość zakupionego paska zostanie przez nas źle wymierzona i konieczne będzie samodzielne jego ucięcie. Niektórzy dziwią się po usłyszeniu, że taką czynność można wykonać nożyczkami. Aby nie uszkodzić całej sekcji, należy ciąć pasek tylko w wyznaczonych do tego miejscach. W zależności od rodzaju taśmy, miejsca na docinanie występują co 2,5 cm lub 5 cm i są jasno oznaczone. Warto zrobić to prosto i zgodnie z wyrysowaną na warstwie linią.
Przejdźmy jednak do mocowania w profilu. Cały asortyment znajdziemy najczęściej w tym samym sklepie, co taśmę. Profile można mocować do ściany na dwa sposoby. Pierwszym i nieco mniej wytrzymałym jest montaż na taśmie dwustronnej. Takie rozwiązanie dobrze spisze się w przypadku podwieszanych sufitów, gdzie luka na montaż umożliwia swobodne położenie profilu i nie nakazuje mu wisieć. Mało kiedy rozwiązanie to sprawdzi się na płytkach w kuchni czy łazience. Tutaj raczej korzysta się w uchwytów montażowych, wkręcanych do ściany. Taśmy LED także posiadają od spodu warstwę samoprzylepną, którą możemy przykleić do profilu. Dodatkową ochroną oraz sposobem na rozproszenie światła jest jednak stosowanie kloszy przezroczystych bądź matowych.
Istnieją dwa sposoby podpinania pasków LED. Pierwszym z nich jest lutowanie przy użyciu spoiwa. Metoda ta jest bardzo trwała, jednak wymaga sprzętu w postaci lutownicy i nieco umiejętności. Prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanych złączek do taśm LED.
Musimy pamiętać, że paski LED występują w wariantach napięciowych 12 V oraz 24 V. Logiczne jest więc, że nie podłączymy ich do standardowego zasilania 230 V. W celu dopasowania napięcia, niezbędne okażą się specjalne kontrolery do taśm ledowych. Pełnią one funkcję zarówno konwertera napięcia, jak i umożliwiają dowolne sterowanie paskami.
Podczas montażu kontrolera do taśm ledowych, warto zwracać uwagę na długość samego paska. Przy długości większej niż 5 metrów, natężenie światła przy końcu może słabnąć, co nie jest niczym dobrym zarówno pod względem estetycznym, jak i kwestii żywotności. Taśmy liczące około 10 metrów najlepiej podłączać na środku po to, by zasilacz zaczynając od połowy, równomiernie oświetlał obydwie strony. Rzadko się to zdarza, choć istnieją również przypadki podłączania pasków o długości 20 metrów. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będą dwa zasilacze, ułożone w taki sposób, aby maksymalne przerwy wynosiły po 5 metrów.