co warto wiedzieć na temat zanieczyszczeń powietrza?

Aleksandra Marzec 16-12-2020

W czasach, w jakich obecnie żyjemy smog stanowi dość poważny problem w bardzo wielu miejscach na całym świecie. Niestety problem ten dotyczy również i naszego kraju. W wielu miastach w Polsce poziom zanieczyszczenia powietrza jest naprawdę wysoki. Jak chronić siebie i swoich bliskich przed szkodliwym dla zdrowia zanieczyszczonym powietrzem? Pamiętajmy, że edukacja dotycząca zanieczyszczenia powietrza jest niezwykle potrzebna i ważna. Warto, więc poszerzać swoją wiedze w tym zakresie, dzięki temu możemy, bowiem uchronić się przed niebezpiecznymi skutkami wdychania smogu.

Smog – co warto o nim wiedzieć?

Smog to nic innego jak mieszanina, która powstaje w wyniku zanieczyszczenia powietrza. Skąd biorą się te zanieczyszczenia? Powstają one przede wszystkim na skutek działań ludzkich, do których możemy zaliczyć chociażby palenie w piecach węglem lub co gorsza śmieciami. Na powstawanie smogu ma wpływ także coraz większa liczba aut na naszych ulicach. Do czynników ułatwiających pojawianie się smogu możemy zaliczyć także niekorzystne zjawiska atmosferyczne takie jak np. brak wiatru, mgła czy wysoki poziom ciśnienia atmosferycznego. Innym czynnikiem sprzyjającym występowaniu zanieczyszczeń powietrza jest ukształtowanie terenu. Miejscowości położone w dolinach czy kotlinach są bardziej narażone na smog ze względu na to, że wymiana powietrza w tych miejscach jest utrudniona. Warto również dodać, że wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje smogu, czyli smog londyński i smog typu Los Angeles. Czym się od siebie różnią? Smog londyński pojawia się przede wszystkim wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, natomiast smog typu Los Angeles występuje zazwyczaj w miesiącach letnich w miastach, w których mamy do czynienia z intensywnym transportem samochodowym.

co warto wiedzieć na temat zanieczyszczeń powietrza?

 Jakie podstawowe rodzaje zanieczyszczeń powietrza wyróżniamy?

Jeżeli chodzi o rodzaje zanieczyszczeń powietrza to są to przede wszystkim pyły drobne PM 10 i pyły bardzo drobne PM 2.5. Czym one są i jaki mają wpływ na ludzkie zdrowie? Pyły PM 10 to pyły zawieszone, które powstają na skutek niskiej emisji. Średnica jednej cząsteczki takiego pyłu nie przekracza 10 mikrogramów. Ten aerozol atmosferyczny jest niebezpieczny, ponieważ zawiera rakotwórcze metale ciężkie. Oddychanie powietrzem, w którym normy pyłu PM 10 zostały przekroczone może powodować ataki kaszlu, a także negatywnie wpływa na układ oddechowy i może prowadzić do wystąpienia gwałtownego zapalenia oskrzeli. Jeszcze bardziej niebezpieczny dla ludzkiego organizmu jest pył PM 2.5, a to, dlatego, że cząsteczki tego pyłu są jeszcze mniejsze. Ich średnica nie przekracza 2.5 mikrometra, dlatego też bez większego problemu mogą się one przedostać nawet bezpośrednio do krwioobiegu. Ten aerozol atmosferyczny przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób takich jak np. nowotwory gardła i krtani czy zapalenie naczyń krwionośnych. Pamiętajmy zatem, że jeżeli pragniemy żyć świadomie i kontrolować jakoś powietrza, jakim oddychamy sprawdzajmy aktualny stan zanieczyszczeń w naszej okolicy. Jak tego dokonać? Doskonałym i niezwykle prostym sposobem na monitorowanie jakości powietrza jest korzystanie z map i aplikacji firmy Airly. Dzięki nim będziemy, bowiem w stanie sprawdzić czy w danym dniu normy dla pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5 zostały przekroczone.