Podstawą do rozpoczęcia aktywnego stylu życia jest utworzenie najlepszego planu treningowego, dzięki któremu ćwiczenia będą przede wszystkim efektywne. Zapobiega się wówczas kontuzjom oraz przetrenowaniu. Dobrany plan nie spowoduje również utraty motywacji do zmian. Warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami, by móc cieszyć się odmienioną figurą jak najszybciej i przez długi czas.
Treningi powinny być przede wszystkim efektywne, nieprawidłowo zorganizowane mogą szybko zgasić zapał. Pierwszy krokiem jest konieczność udzielenia odpowiedzi na kilka pytań. Ile razy w tygodniu znajdę czas na ćwiczenia? Jakie to będą dni? Ile może trwać pojedynczy trening? Wszystkie odpowiedzi muszą dotyczyć realnego czasu, a nie stanowić planu na wyrost. Nie chodzi tutaj o to, by wskazać zasady, które na samym początku się złamie. Co do zasady wystarczy przeprowadzać trening maksymalnie 5 dni w tygodniu, ważny jest również odpoczynek. Na sam początek wystarczą 2 dni w tygodniu, następnie można tę częstotliwość zwiększyć o kolejny dzień lub nawet dwa. Przy właściwej motywacji i uporze z powodzeniem może zrobić się z tego 5 dni już po kilku tygodniach. Oczywiście dni, w którym zapewniamy sobie odpoczynek od ćwiczeń, nie chodzi o całodzienne leżenie. Zaleca się wówczas spacer, przejażdżkę rowerową, a nawet sprzątanie. W kwestii pory wykonywania ćwiczeń nie ma ona większego znaczenia, każdy powinien dobrać ten czas pod swój codzienny tryb.
W skład planu treningowego powinny wchodzi ćwiczenia o małej, średniej i dużej intensywności. Zaleca się, by było to rozłożone równomiernie na przestrzeni całego tygodnia. Po lekkim treningu przychodzi czas na średni, po nim z kolei pora na ciężki. Następnie warto zrobić sobie dzień przerwy. Mile widziane są również ćwiczenia typowo wzmacniające, siłowe oraz odchudzające. Istotna jest różnorodność, która zapobiegnie nudzie i utrzyma motywację na właściwym poziomie. Każdy plan ma być realny, tylko wówczas będzie mógł być naprawdę zrealizowany.