Magnetoterapia-na czym polega

Maria Tyczyńska 11-03-2022

Magnetoterapia jest jednym z zabiegów fizjoterapeutycznych wykorzystujących do leczenia polem magnetycznym. Terapia ta stosowana jest w rehabilitacji różnych schorzeń. Jej działanie jest bardzo proste. Pole magnetyczne działa bezpośrednio na komórkę, co powoduje jej szybszą regenerację.

Na czym polega magnetoterapia?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, magnetoterapia polega na przenikaniu przez ludzkie ciało pola magnetycznego, które działając bezpośrednio na błony komórkowe, sprawia, że do ich wnętrza skuteczniej dochodzi tlen i składniki odżywcze. Zaletami takich zabiegów jest szybka regeneracja chorych tkanek, łagodzenie bólu, a także działanie przeciwzapalne. Leczenie tą metodą jest całkowicie bezpieczne i nie wywołuje skutków ubocznych. Jest to powodem do myślenia, czy terapia jest w takim razie skuteczna. Lekarze przekonują, że właśnie ze względu na efekty, jakie przynosi, jest tak bardzo popularną metodą leczenia.

Magnetoterapia-na czym polega

Zastosowanie

Wykorzystanie pola magnetycznego w lecznictwie dzielimy na statyczne i dynamiczne. W statecznym główną rolę odgrywają różnego rodzaju magnesy. W dzisiejszych czasach raczej nie spotykana metoda. Aktualnie wykorzystuje się pole magnetyczne dynamiczne, czyli powstałe przy udziale prądu elektrycznego płynącego przez przewodnik.

Zabieg-jak wygląda

Sam zabieg nie jest skomplikowany. Ze strony chorego nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie trzeba zdjąć z siebie wszystkie metalowe przedmioty, które mogłyby zakłócać pracę urządzenia. Nie musimy zdejmować ubrań. Następnie wkładamy chorą część ciała do specjalnej obręczy. Podczas zabiegu chory musi leżeć lub siedzieć. Dostępne są również urządzenia do magnetoterapii do domowego użytku, ale zdecydowanie polecamy profesjonalny sprzęt w gabinecie fizjoterapeutycznym. Częstotliwość zabiegów zależy od rodzaju uszkodzeń tkanki. Zaleca się 10 zabiegów, które trwają od 20 do 30 minut.

Jakie efekty daje magnetoterapia ?

Głównym celem terapii jest podniesienie komfort życia osobom przewlekle chorym. Chodzi o zminimalizowanie odczucia bólu i dyskomfortu z tym związanego. Do głównych efektów zabiegów zaliczymy więc zmniejszenie stanów zapalnych, zmniejszenie odczucia bólu, szybsza regeneracja w przypadku złamań, sprawne leczenie stawów, poprawa ukrwienia, wzmocnienie układu odpornościowego, zmniejszenie obrzęku oraz regeneracja tkanki nerwowej. Magnetoterapia nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych. Sporadycznie zdarzają się pacjenci, którzy narzekają na zmniejszone ciśnienie krwi lub spowolnienie czasu reakcji.

Wskazania do zabiegu

Ze względu na to, że magnetoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie, wykorzystywana jest przy większości schorzeń. Wykorzystamy ją do leczenia urazów powstałych na skutek wypadku, przy urazach sportowych, do szybszej regeneracji ran i oparzeń, a także przy leczeniu osteoporozy, zapalenia jajników, wszelkiego rodzaju zapalenia stawów, zapaleniu nerwów. Magnetoterapia pomaga w leczeniu częstych bólów głowy i częstych migren. Pomaga również w zaburzeniach procesów przemiany materii.