Jak pozbyć się komarów z ogrodu?

Lucjan Mrożek 12-02-2021

Letni odpoczynek w ogrodzie to dla wielu osób jedna z najprzyjemniejszych rzeczy. Jednak taką sielankę skutecznie mogą zakłócić komary. Czy istnieją, zatem jakieś efektywne sposoby, które to pomogą nam pozbyć się komarów z ogrodu?

Ogród bez komarów – jak można tego dokonać?

Ukłucie komara to nic miłego, powoduje ono nieprzyjemne swędzenie i zaczerwienienie. Dlatego też wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można ograniczyć liczebność tych owadów w swoim ogrodzie. Komary uwielbiają wilgotne zakątki i zacienione miejsca, jeżeli zatem nie chcemy stwarzać im w naszym ogrodzie idealnych miejsc do bytowania unikajmy tworzenia gęstych zarośli. Pamiętajmy, że komary będą gromadzić się także przy oczku wodnym, ale nie jest to powód, dla którego należy z niego rezygnować. Komarom przeszkadza ruch wody, dlatego jeżeli posiadamy w ogrodzie oczko wodne zadbajmy o to, aby była w nim fontanna bądź kaskada wodna. W oczku wodnym dobrze jest hodować także karasie, które żywią się larwami komarów. Zwróćmy również uwagę na to, aby beczkę z deszczówką, która trzymamy w ogrodzie przykryć jakąś siatka z drobnymi oczkami, dzięki temu komary nie będą miały do niej dostępu.

Jak pozbyć się komarów z ogrodu?

Rośliny, które pomogą nam odstraszyć komary z ogrodu.

W walce z komarami w ogrodzie mogą pomoc nam także rośliny, szczególnie te intensywnie pachnące. Na rabatach warto, więc posadzić bazylie, miętę czy lawendę. Chętnie wybieranym rozwiązaniem jest również roślina o nazwie komarzyca. Możemy trzymać ją na balkonach i tarasach. Pomocne mogą okazać się także niektóre drzewa i krzewy takie jak chociażby sumak octowiec.

W jaki jeszcze sposób możemy odstraszyć komary z naszego ogrodu?

W altankach warto zamontować siatki przeciw komarom. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju produkty, które maja na celu odstraszanie komarów. Są to między innymi: pałeczki zapachowe, odstraszacze ultradźwiękowe czy też świece przeciwkomarowe. Dobrze jest też posmarować się przed wyjściem do ogrodu olejkiem eterycznym lub specjalnie dobranymi ekstraktami ziołowymi.