Kwasy omega- 3 i omega- 6 to tak zwane dobre tłuszcze, które należą do grupy kwasów wielonienasyconych. Pamiętajmy, że aby cieszyć się dobrym zdrowiem warto wprowadzić je do codziennej diety.
Wyróżniamy trzy podstawowe grupy tłuszczów, są to kwasy: wielonienasycone, nasycone i jednonienasycone. Kwasy nasycone to tłuszcze, które występują głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Ich źródłem są między innymi: smalec, śmietana, masło oraz mięso (np. wieprzowina czy drób). Tłuszcze nasycone należy spożywać z umiarem, ponieważ dostarczanie organizmowi nadmiernej ilości kwasów nasyconych to prosta droga do wzrostu stężenia cholesterolu we krwi, co może spowodować np. miażdżyce. Jeżeli chodzi zaś o tak zwane dobre tłuszcze to zaliczamy do nich: kwasy jednonienasycone oraz kwasy wielonienasycone. Głównym składnikiem kwasów jednonienasyconych są kwasy omega- 9. Występują one między innym w oliwie z oliwek, orzechach oraz w olejach rybich i w olejach tłoczonych z awokado czy migdałów. Kwasy omega-9 działają odwrotnie niż tłuszcze nasycone, przyczyniają się one do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Kwasy wielonienasycone natomiast pełnią bardzo ważną funkcje, ponieważ są budulcem niezbędnym do tworzenia błon biologicznych komórek organizmu ludzkiego, ponadto ta grupa tłuszczy ma wpływ na różne procesy fizjologiczne zachodzące w naszym ciele. Można powiedzieć, że kwasy wielonienasycone omega-3 i omega- 6 są wręcz niezbędne w diecie człowieka.
Kwasy wielonienasycone omega- 3 i omega 6 odnajdziemy przede wszystkim w olejach roślinnych i rybich. Źródłem kwasy omega- 6 są takie produkty jak oleje z: wiesiołka, winogronu, słonecznika czy też ogórecznika. Bogatym źródłem kwasów omega- 3 jest natomiast olej lniany oraz olej z takich ryb jak: łosoś, dorsz, śledź czy sardynka. Aby zachować dobre zdrowie należy dostarczać organizmowi zarówno kwasów omega-3 jak i omega-6, warto przy tym zachować odpowiednie proporcje, ponieważ przewaga tylko i wyłącznie jednej grupy kwasów wielonienasyconych nie jest wskazana.