Jakie płytki podłogowe do kuchni na podłogę?

Aleksandra Marzec 29-08-2022

Kolorowe, wzorzyste czy gładkie? Na rynku jest wiele opcji do wyboru, a barwy to nie jedyne na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze płytek do kuchni. Jest to miejsce, gdzie podłoga jest miejscem narażonym na działanie wielu czynników i liczne uszkodzenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki na podłogę w kuchni?

Kuchnia jest ważną częścią w każdym domu dlatego podłoga w niej powinna być jak najbardziej odporna. Odpowiedni wybór płytek  podłogowych do kuchni zapewni ich długa trwałość. Przede wszystkim płytki powinny być łatwe do utrzymania w czystości i odporności na wilgoć, łatwe do czyszczenia i odporne na uszkodzenia. Wytrzymałość określają klasy ścierania, a im wyższy numer tym bardziej są one wytrzymałe.

Dla miłośników gotowania i spędzania czasu w kuchni a także dla rodziców z dziećmi zalecamy wybrać płytki o klasie IV czy nawet V. To zagwarantuje duża i długa wytrzymałość podłogi. Śliskie i gładkie płytki w kuchni, podobnie jak w przypadku łazienki, mogą okazać się nie praktyczne. Gładka powierzchni sprzyja poślizgnięciu się, gdy rozleje się na niej płyn, choć jest znacznie łatwiejsza do umycia. Z tego powodu zalecamy wybrać coś pomiędzy, czyli lekko chropowata powierzchnię.

Jakie płytki podłogowe do kuchni na podłogę?

Płytki podłogowe powinny być spójne z wnętrzem

Jeszcze trudniej wybrać płytki na podłogę kuchni, gdy stanowi ona element otwartej przestrzeni dlatego, że musi dopasować do innych ścian. Wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na styl płytek, tak by dopasować je do stylu wnętrz. I tak na przykład do popularnej kuchni skandynawskiej najlepiej wybrać białe płytki lub coraz bardziej modne, imitujące drewniano. W nowoczesnych kuchni lepsze będą gładkie szare lub czarne, a niebanalną alternatywą będzie też szachownica, która wprowadza element nowojorskiej atmosfery.

Jakie płytki do kuchni: małe czy duże?

Kolejnym aspektem jest określenie wielkości płytek. Może to wydawać się mniej ważne, ma to bardzo duże skutki dla ogólnej aranżacji wnętrza i kosztów. Dla dużych powierzchni kuchennych najlepsze będą duże płytki, które usprawnia proces układania jak i późniejsze dbanie o podłogę, w tym czyszczenie fug. Ponadto ogromne podłogi będą wyglądać świetnie wyłożone wielkimi płytkami. Dla małych kuchni również warto rozważyć większe płytki, aby optycznie powiększyć przestrzeń, natomiast zdecydowanie nie polecamy bardzo małych, kafelkowych płytek na podłogi.

Te trzy aspekty są najważniejsze przy wyborze płytek do kuchni. Zanim więc dokonasz zakupu dokładnie przeanalizuj efekt jaki chcesz osiągnąć i określ swoje potrzeby.