Witamina K ma wpływ na zdrowie człowieka, ponieważ jest niezbędna dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Zobacz, co zawiera witamina K i jak zdiagnozować ich braki.
Witamina K jest związkiem organicznym, który rozpuszcza się w tłuszczu i pełni różne funkcje. Zapewnia dobre krzepnięcie krwi, zwiększa mineralizację kości, pomaga zapobiegać złamaniom i zapobiega skrzepom krwi. Braki witaminy K powodują wiele nieprzyjemnych skutków.
Niedobór witaminy K u dorosłych występuje stosunkowo rzadko. To dlatego, że najbardziej codzienne zapotrzebowanie na ten materiał pochodzi z witaminy K2, która jest wytwarzana przez mikroflorę jelitową, a inne składniki odżywcze obejmują witaminę K1 dostarczane przez żywność. Pomimo tego, możliwe jest, że poziom witaminy K może zmniejszać się wraz z upływem czasu. Większość przypadków to ciężkie dolegliwości jelitowe i wątrobowe, częste przyjmowanie antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych czy leków przeciwdrgawkowych. Niedobór witaminy K może powodować m.in. przewlekłe zapalenie trzustki.
Dzienne spożycie K, jest inne w oparciu o płeć, wiek i stan ciała. Obecnie przyjęło się, że dorośli powinni spożywać dziennie ok. 4 mg, a dzieci 1mg. Trzeba jednak pamiętać, że zależnie od źródła witamina K będzie się wchłaniać inaczej.
Witaminę K można również przedawkować, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Przede wszystkim, u dorosłych, powoduje niedokrwistość, nadmierne pocenie się i uczucie gorąca. U dzieci nadmiar jest bardziej szkodliwy, ponieważ może powodować żółtaczkę czy uszkadzać tkankę mózgową.
Witamina K jest obecna w roślinach, które są koloru zielonego i zawierają dużo chlorofilu. Witamina ta jest obecna więc w kiwi, zielonych winogronach, w awokado, jarmużu, brokułach, sałacie, szparagach czy kapuście włoskiej i szpinaku. Masło i tłuszcz ze zwierząt nie zawierają witaminy K, ale pomagają w jego przyswajalności, ponieważ są rozpuszczalne w tłuszczu.