W jaki sposób założyć opatrunek uciskowy?

Aleksandra Kowalska 13-05-2020

Niestety wypadki mogą zdarzyć się wszędzie. W przypadku wystąpienia silnego krwawienia spowodowanego zranieniem ważne jest abyśmy potrafili szybko pomóc osobie poszkodowanej i w prawidłowy sposób założyć jej opatrunek uciskowy.

Jak prawidłowo założyć opatrunek uciskowy krok po kroku?

Opatrunek uciskowy należy założyć w przypadku krwotoku z żył oraz mniejszych i średnich tętnic. Jeżeli chcemy zatamować krwawienie, które dotyczy jednej z kończyn pamiętajmy, aby najpierw unieść ją do góry, tak by znajdowała się powyżej serca, następnie musimy ucisnąć tętnice powyżej krwawiącego miejsca. Zakładanie opatrunku uciskowego zacznijmy od nałożenia na powstałą ranę dość grubej warstwy gazy (ważne by była to gaza jałowa). Drugą warstwę opatrunku możemy wykonać z: waty, ligniny lub zwiniętej rolki bandażu. Tak przygotowany opatrunek musimy dość ciasno owinąć opaską elastyczną bądź drugim bandażem. Przed dokonaniem tej czynności zwróćmy uwagę na to by opatrunek ściśle przylegał do rany. Pamiętajmy jednak, by ucisk nie był zbyt silny, aby nie doszło do zablokowania krążenia. Jeżeli okaże się, że założony przez nas opatrunek przecieka, nie zdejmujmy go, w takiej sytuacji należy dodać dodatkowe warstwy bandaża. Jeżeli jednak zaobserwujemy, że kończyna, na którą został założony wykonany przez nas opatrunek, zaczyna sinieć, a przy tym żyły powierzchniowe uwypuklają się w wyraźny sposób powinniśmy natychmiast poprawić opatrunek, najlepiej założyć go ponownie.

W jaki sposób założyć opatrunek uciskowy?

W jakich sytuacjach nie powinniśmy zakładać opatrunku uciskowego?

Pamiętajmy, że nie powinniśmy zakładać opatrunku uciskowego osobie, u której doszło do silnego zranienia, a rana jest bardzo rozległa. Opatrunku nie wykonujmy również w sytuacji, gdy w powstałej ranie widoczne jest duże ciało obce lub jeżeli mamy do czynienia wyłącznie z lekki krwawieniem. Warto również podkreślić, że opatrunek uciskowy to cos zupełnie innego niż opaska uciskowa. Opaski uciskowe odcinają dopływ krwi, dlatego można je stosować tylko i wyłącznie w ostateczności np., kiedy doszło do oderwania lub obcięcia kończyny.