Zapalenie przyzębia - objawy, leczenie i zapobieganie

Aleksandra Adamczewska 30-10-2020

Zapalenie przyzębia to ciężka i przewlekła postać choroby dziąseł. Nieleczona infekcja może prowadzić do utraty zębów, dlatego nie lekceważ niepokojących objawów. Jeśli masz problem z czerwonymi, opuchniętymi, tkliwymi lub krwawiącymi dziąsłami, koniecznie wybierz się do dentysty!

Czym jest paradontoza?

Choroba przyzębia, zwana również parodontozą, atakuje dziąsła i kości otaczające zęby. Nie ustąpi samoistnie i wymaga profesjonalnego leczenia. Pamiętaj, by jej nie bagatelizować. W przeciwnym razie narażasz się na ryzyko utraty zębów. Choroba dziąseł zwykle przebiega powoli i bezboleśnie. Wywołuje ją płytka nazębna, czyli lepka warstwa bakterii, która odkłada się po każdym posiłku. 

Nie lekceważ krwawienia dziąseł!

We wczesnym stadium paradontozy, dziąsła stają się czerwone, puchną i łatwo krwawią. Na tym etapie choroba jest nadal odwracalna i zwykle można się jej pozbyć, codziennie szczotkując i nitkując zęby. W bardziej zaawansowanych stadiach, zwanych zapaleniem przyzębia, dziąsła i kości ulegają poważnemu uszkodzeniu. Nieleczona infekcja może prowadzić do utraty zębów. 

Skontaktuj się ze stomatologiem, jeśli zauważysz, któryś z następujących objawów: oderwanie dziąsła od zęba, utrzymujący się nieświeży oddech, ropa w jamie ustnej, chwiejące się zęby, zaczerwienione, opuchnięte lub tkliwe dziąsła, krwawienie podczas mycia zębów. Pamiętaj, że ból zwykle nie występuje na początkowym etapie paradontozy. 

Najpowszechniejsze metody leczenia

Kiedy zapalenie dziąseł przechodzi w paradontozę, leczenie staje się jeszcze bardziej skomplikowane. Podczas dwuetapowej procedury (skaling i piaskowanie), dentysta zeskrobuje kamień nazębny nagromadzony zarówno powyżej, jak i poniżej linii dziąseł. Następnie stomatolog wygładzi szorstkie plamy na korzeniach zębów, utrudniając odkładanie się bakterii.

Jeśli stan zapalny i kieszonki dziąsłowe utrzymują się po głębokim czyszczeniu, dentysta może zalecić zabieg płatowy. Wykonuje go specjalista, zwany periodontologiem. Usuwa kamień nazębny z kieszonek, a następnie zamyka je szwami. Dzięki temu dziąsła ponownie przylegają do zębów. 

W łagodniejszych stadiach dentysta może również nałożyć żel z antybiotykiem na kieszonki po skalingu i piaskowaniu. Wspomniany żel zabija bakterie i zmniejsza kieszonki dziąsłowe. Antybiotyk jest uwalniany stopniowo przez około tydzień.

Zapalenie przyzębia - objawy, leczenie i zapobieganie

Jak zapobiegać chorobie dziąseł?

Dokładnie szczotkuj zęby dwa razy dziennie, przez co najmniej 2 minuty. W ten sposób usuniesz z nich płytkę nazębną.  Codziennie czyść przestrzenie międzyzębowe. Możesz do tego użyć nici dentystycznej, irygatora lub specjalnej szczoteczki. Dzięki temu usuniesz bakterie i cząstki jedzenia z miejsc, do których nie dotrze tradycyjna szczoteczka. 

Pamiętaj też, by regularnie odwiedzać dentystę, przynajmniej raz na pół roku. Nie możesz sam usunąć kamienia nazębnego, potrzebujesz pomocy specjalisty. Dodatkowo stomatolog sprawdzi ogólny stan zdrowia jamy ustny. Rozwiąże wszelkie potencjalne problemy na wczesnym etapie. Jeśli palisz, postaraj się zerwać z nałogiem. W przeciwnym razie zwiększasz ryzyko chorób dziąseł. 

Artykuł powstał przy współpracy z Indexmedica: https://www.indexmedica.com.pl/zakres-uslug/choroby-dziasel/