Wypadanie włosów – wróg numer jeden
Problem wypadających włosów towarzyszy zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Wielu ludzi boryka się z tym problemem, a próby rozwiązania tego problemu często stawiają przed nami wiele pytań. Wpierw warto się dowiedzieć, co jest przyczyną naszego problemu.
Dlaczego wypadają nam włosy?
Proces wypadania włosów jest pozornie naturalny. Choć co dzień tracimy około stu włosów, niepokój odczuwać zaczynamy w momencie, kiedy ilość włosów znacząco wzrośnie. Objawy zauważamy już podczas zwykłego czesania się. Podstawą przeciwdziałania wypadaniu włosów jest ustalenie przyczyny, dla której się to dzieje. To właśnie czynnik pobudzający musi zostać wyeliminowany. Przyczyn może być wiele:
- Nieodpowiednia pielęgnacja włosów w postaci działań fizycznych i chemicznych – uczesania, które napinają skórę głowy np. koński ogon, mogą uszkadzać mieszki włosowe przy linii czoła. Niezdrowe farbowanie włosów, przy używaniu złych preparatów, kończy się równie źle.
- Niewłaściwa dieta, niedobór mikro- i makroelementów oraz przewlekły stres.
- Zaburzenia psychiczne i hormonalne np. problemy z tarczycą, wynik spadku estrogenów po menopauzie.
- Zatrucia metalami ciężkimi oraz niektóre leki np. przyjmowane podczas chemioterapii.
- Palenie papierosów oraz przewlekłe przeziębienie.
Jak zaradzić wypadaniu włosów?
Jest kilka witamin i minerałów, które warto włączyć do codziennej suplementacji, aby zahamować wypadanie włosów:
- Witamina H, czyli biotyna – jej niedobór powoduje częste wypadanie włosów i osłabienie ich struktury. Znajdziemy ją w jajkach, marchwi, szpinaku i wątrobie.
- Witamina A – niedobór objawia się w suchości włosów, a samą witaminę znajdziemy w mleku, maśle, pomidorach i produktach wymienionych przy biotynie.
- Witaminy z grupy B, a zwłaszcza B12, którą znajdziemy w czerwonym mięsie. Reszta jest obecna również w jajach, fasoli i orzechach.
- Witamina C i E – pierwszą znajdziemy w cytrusach, a drugą w orzechach i olejach roślinnych. Obie pomogą utrzymać zdrową skórę głowy i włosy.
- Żelazo – ten minerał odpowiada za transport tlenu, w tym do włosów. Niedobór żelaza jest częstą przyczyną łysienia.