Wszystko na temat przepukliny brzusznej

Monika Majewska 15-07-2020

O przepuklinie brzusznej mówi się w sytuacji kiedy fragment narządów pochodzących z jamy brzusznej np. jelit przechodzi poza jej obszar. Wraz z wiekiem przepuklina ta może ulegać tendencji wzrostowej, a jej objawy się pogłębiać. Choroba ta zwiększa ryzyko uwięźnięcia jelit, co prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji. Jakie zatem są przyczyny i objawy przepukliny brzusznej?

Przepuklina brzuszna

Występuje w momencie kiedy narządy mieszczące się w jamie brzusznej wychodzą poza jej granicę. Choroba ta najczęściej występuje u osób z nadwagą, mężczyzn skarżących się na trudności w oddawaniu moczu, kobiety w ciąży, śpiewaków operowych lub u osób, pracujących fizycznie. Przepuklina brzuszna pojawia się także u osób w podeszłym wieku, u kobiet kilka razy rodzących, u astmatyków oraz osób, którym doskwierają uporczywe ataki kaszlu.

Wszystko na temat przepukliny brzusznej

Etymologia powstania choroby

Narządy w jamie brzusznej są wzmacniane przez mięśnie brzucha oraz błony zbudowane z tkanki łącznej. Mowa tu o rozcięgnie mięśni i więzadłach. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której nastąpi wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (np. podczas wysiłku fizycznego), a warstwy brzucha są osłabione to może dojść do ich rozwarstwienia, a nawet pęknięcia. Tworzy to szczelinę, przez którą mogą przejść części z jamy brzusznej i powstaje przepuklina brzuszna. Główną przyczyną jej wystąpienia są wrodzone zaburzenia syntezy i degradacji włókien kolagenowych. Powłoki mogą zostać również osłabione przez palenie tytoniu lub nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Objawy przepukliny brzusznej

Objawia się ona elastycznym uwypukleniem, które pojawia się w rejonie nadbrzusza, pępka, pachwiny lub blizny pooperacyjnej. Występuje ono w postaci twardego i napiętego guzka, który nie zanika. Powiększa się on podczas dokuczliwego kaszlu, wysiłku lub oddania stolca.

Przy tej choroby może pojawić się również ból, który przypomina ten, przy chorobie wrzodowej. Podczas powiększania się przepukliny osoba chora ma problem z wzdęciami, nudnościami oraz wymiotami. Może przyczynić się w konsekwencji do trudności z oddawaniem moczu lub stolca.