Sposób na łamliwe paznokcie

Karolina Solińska 28-10-2020

Wiele osób zmaga się z problemem łamliwych paznokci. Cechują się kruchością, miękkością oraz przesadną łamliwością. Ten stan może być spowodowany nieprawidłowym sposobem odżywania bądź też wpływem zewnętrznych czynników. Jak sobie poradzić z tą dolegliwością?

Co wywołuje łamliwość paznokci?

Łamliwe paznokcie prowadzą do tego, że zaczyna łamać się płytka rogowa czy to u rąk, czy stóp. Jeżeli organizmowi brakuje keratyny to nie mogą one prawidłowo rosnąć. Łamliwość paznokci może być również wywołana nieodpowiednią dietą. Dochodzi do łamania płytki w momencie występowania niedoboru krzemu, cynku, potasu, wapnia, żelaza, witaminy B, witaminy F oraz magnezu. Zły stan paznokcia powoduje także nieprawidłowa pielęgnacja dłoni, zbyt długie moczenie ich w wodzie, narażanie na działanie zbyt mocnej lub słabej temperatury, wilgoci oraz niewłaściwe zmywanie lakieru z paznokci.

Sposób na łamliwe paznokcie

Sposób na łamliwe paznokcie

Jednym ze sposobów zapobiegającym łamaniu się paznokci jest wykorzystanie olejku rycynowego. Wystarczy wetrzeć go w płytkę paznokcia i skórki wokół nich co najmniej dwa razy dziennie. Świetną domową metodą jest także kąpiel w oliwie z oliwek z odrobiną cytryny. Należy podgrzać oliwę, dodać sok z cytryny i moczyć w tym dłonie przez kilka minut. Następnie wystarczy osuszyć ręce i posmarować je kremem. Kolejnym sposobem jest ocet jabłkowy, który bogaty jest w wapń, żelazo, potas oraz magnez. Trzeba taką samą ilość octu połączyć z taką samą ilością wody. Ocet ten zapobiegnie dodatkowo wszelkim zakażeniom i infekcjom paznokci. Doskonałym ratunkiem dla łamliwych paznokci jest olejek herbaciany. Trzeba go połączyć, zaledwie kilka kropel olejku z pół łyżeczki witaminy E. Taką mieszankę trzeba wsmarować w każdy odrębny paznokieć, masując płytkę przez kilka minut. Zaleca się, by takie działanie było podejmowane dwa razy w ciągu dnia przez okres jednego miesiąca. Pomocne jest także siemię lniane, odżywka z czosnku, piwo oraz aloes. Do mniej naturalnych sposobów zaliczyć można stosowanie odżywki do paznokci, utwardzacza do paznokci czy dawkowanie sobie keratyny.